Sākusies Jauniešu garantijas ziemas uzņemšana, kurā jaunieši var pieteikties apgūt profesiju īsā laikā un bez maksas. 2018. gada sākumā mācības 65 darba tirgū pieprasītās profesijās piedāvā uzsākt 24 profesionālās izglītības iestādes visā Latvijā. 39 profesijās mācības notiek pusotru gadu un pieteikšanās rit līdz 12. janvārim, savukārt 26 profesijās mācības ilgst gadu un tajās dokumentus var iesniegt līdz 23. februārim.

Gan nestrādājošiem, gan strādājošiem jauniešiem

Šī gada vasarā apstiprināja izmaiņas Jauniešu garantijas uzņemšanas noteikumos. Tās paredz, ka programmā var pieteikties nestrādājoši jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem. Jaunieši var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un vienlaikus saņemt bezdarbnieka pabalstu. Mācībām var pieteikties arī strādājoši vai pašnodarbināti jaunieši, taču tikai tad, ja ir vecumā no 17 līdz 24 gadiem, kā arī var savienot darbu ar mācībām. Šie jaunieši var atrasties arī bērna kopšanas atvaļinājumā, ja bērna kopšanu var savienot ar profesijas apguvi.

Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas projektā notiek kopš 2014. gada, un šajā laikā profesiju ieguvuši jau gandrīz 6000 absolventu. Programmā visvairāk absolventu ir tādās profesijās kā pavārs, lietvedis, frizieris, grāmatvedis, konditors, apdares darbu strādnieks, lauku īpašumu apsaimniekotājs, lokmetinātājs, restorānu pakalpojumu speciālists un SPA speciālists.

Iespēja strādāt Latvijā sev piemērotā profesijā

Ziemas uzņemšana var būt iespēja tiem jauniešiem, kuri pēc darba ārvalstīs rudenī atgriezušies Latvijā. Pērn novembrī Linda Mullere no Ogres bija viņu vidū, bet jau februārī Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā uzsāka mācības friziera profesijā, piepildot bērnības sapni. “Laiks paskrēja ātri – vairāku mēnešu garumā līdz praksei apguvu teoriju, un divas reizes nedēļā praktiskajās nodarbībās soli pa solim profesionālos knifus. Pasniedzēji bija sava aroda meistari no dažādiem friziersaloniem,” stāsta Linda, kurai vēlāk piedāvāja darbu prakses vietā, bet tagad viņa strādā salonā Kolonna Jūrmalā.

Līdzīga pieredze ir liepājniekam Stepanam Sotskovam, kurš jau sen vēlējās darbu ārpus biroja. Viņš Liepājas Valsts tehnikumā apguva kuģa pavāra profesiju. “Patīkami pārsteidza mācību vide – tehnikumā bija plaši izremontētas telpas, moderna virtuve un viss nepieciešamais nodrošinājums mācībām,” atceras liepājnieks, kurš mērķtiecīgi pats atrada praksi uz TALLINK kruīza kuģa, kas kursē uz Stokholmu. Veiksmīgi sevi pierādot, viņš ieguva vakanto pavāra darba vietu kuģa bārā. Stepans joprojām dzīvo Liepājā, taču strādā starptautiskā vidē, un viņa lielākais izaicinājums ir pagatavot ēdienu, kas vienlīdz labi garšo vairāk nekā 200 dažādu nacionalitāšu pārstāvjiem, kas ceļo ar kuģi.

Mācību sākums – 2018. janvārī vai februārī

Lai pieteiktos apgūt kādu no Jauniešu garantijas profesijām, jaunietim nepieciešama pamatskolas, vidusskolas vai vidējā profesionālā izglītība. Pieteikties mācībām var arī vakarskolu audzēkņi un ikviens, kurš iegūst vidējo izglītību tālmācībā vai studē nepilna laika studiju programmā augstskolā.

Mācības Jauniešu garantijā ļauj saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, ja jaunietis ir sekmīgs, kā arī nepieciešamos mācību līdzekļus, bezmaksas vietu dienesta viesnīcā un karjeras atbalsta pakalpojumus. Savukārt kvalifikācijas prakses laikā jauniešiem apmaksā ceļa izdevumus un naktsmītni, ja nepieciešams.

Mācības pusotru gadu ilgajās programmās sāksies 15. janvārī, savukārt gadu ilgajās programmās – 26. februārī. Ar visām Jauniešu garantijas profesijām, izglītības iestādēm, uzņemšanas noteikumiem un priekšrocībām var iepazīties VIAA mājaslapā: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.

Projekta Jauniešu garantija aktivitāti “Sākotnējās profesionālās izglītības programmu īstenošana Jauniešu garantijas ietvaros” finansē ar Eiropas Savienības Jaunatnes nodarbinātības iniciatīvas un Eiropas Sociālā fonda atbalstu, kā arī no Latvijas valsts budžeta.