Tūrisms Tūrisms

Kalendārs

Sestdiena / 19. augusts / 2017. gads

Saulkrastu ērģeļmūzikas dienas 2017

Datums: 19.08.2017

Laiks: 22:00 līdz 23:00

Vieta: Latvija, Saulkrasti , Ainažu 4, Saulkrastu Pēterupes ev.lut. baznīca

No 18. līdz 20. augustam Pēterupes ev. lut. baznīcā (Ainažu 4) izskanēs gadskārtējās “Saulkrastu ērģeļmūzikas dienas” – 19. augustā 22.00 skanēs vācu baroka mūzikas programma “Tikšanās”. Līdzās baznīcai dārzā tiks uzstādīts lielformāta ekrāns, kurā būs iespēja vērot tiešraidi no baznīcas, tiks izgaismota baznīca. Ieeja baznīcā ar bezmaksas ielūgumiem, kurus varēs saņemt no 14. augusta TIC, k/n “Zvejniekciems” un Saulkrastu sporta centrā. KOncerts ģimenēm ar bērniem, sākot no 7 gadu vecuma.

Vai izcilie vācu baroka mūzikas meistari, tādi kā J.S.Bahs, viņa dēls K.F.E.Bahs, G.F.Hendelis, G.Muffats un K.Šafrāts visi būtu reiz tikušies? Pateicoties viņu radītajam muzikālajam mantojumam, šo komponistu mūzika tiks atskaņota koncertā ,, Tikšanās.’’ Komponistu tikšanās notiks, tikai šoreiz viņu radītajā mūzikā.

Mākslinieces ir izvēlējušās to baroka laika komponistu mūziku, kas dvēselei ļaus pacelties gara augstumos. Ne visai bieži klausītājiem Latvijas baznīcās ir nācies dzirdēt baroka čella skanējumu duetā ar ērģelēm. Baroka čells ir 18. gs. o.p. vācu meistara darinājums, kura skanējums ir klusāks un niansētāks, kā arī spēlēšanai tiek izmantotas pavisam īstas aitu zarnu stīgas.

Koncertā piedalīsies soliste Ilze Grēvele , kas ir viena no jaunajām, perspektīvajām senās mūzikas dziedātājām Latvijā. Danuta Ločmele ir viena no nedaudzajām čellistēm Latvijā, kas ir specializējusies tieši baroka čella spēlē, kā arī šobrīd Latvijā aktīvi koncertējošā ērģelniece Ilona Birgele.

Programmā dzirdēsiet vācu baroka komponista J.S Baha/1685-1750/ mūziku. Korālis ,, Es tavs noskumušais bērns’’ no kantātes BWV 199. J.S.Bahs tika sacerējis ievērojamu skaitu kantātes katrai svētdienai un svētku dienai. Teksti kantātēs ir balstīti uz Svētajiem rakstiem, luterāņu himnām un klasisko kristīgo dzeju. Pavisam iespējams, ka daļa tekstu ir paša komponista sacerēti. Koncertā dzirdēsiet arī J.S. Baha Prelūdiju un fūgu ērģelēm si minorā BWV544.

Viens no J.S. Baha talantīgākajiem dēliem K.F.E. Bahs / 1714-1788/ savulaik mūzikā ienesa pavisam jaunas vēsmas , tādējādi pārstāvēja ,, jūtīgo’’ jeb ,, Sturm un Drang’’ ( Vētras un dziņu) mūzikas rakstības stilu. Koncertā dzirdēsiet K.F.E.Baha sonāti ērģelēm 1. daļu.

Ne visai bieži dzirdēts vācu baroka laika komponists K.Šafrāts./1709-1763/ Viņa rakstītā mūzika – oriģinālā Duets klavesīnam un čellam ir ļoti jūtīga, izsmalcināta un eleganta mūzika. Tā laika mūziķu prakse pieļāva brīvi izvēlēties basa harmonijas instrumentu. ( Pats komponists tika piedāvājis lautu vai arfu.) Arī mēs esam izdarījuši savu izvēli, tādējādi koncertā dzirdēsiet baroka čella un ērģeļu duetu.

Vācu baroka komponista G.F.Hendeļa / 1685-1759/ ,, Oda svētās Cecīlijas dienai’,’ ir viena no izcilā meistara intīmākajām un bagātīgākajām partitūrām. Tā veltīta svētajai Cecīlijai, ko izsenis uzskata par baznīcas mūzikas un mūziķu aizgādni. Vienu no skaistākajām šī opusa lapaspusēm dzirdēsiet soprāna un čella dueta izpildījumā kopā ar ērģeļu pavadījumu. Soprāna ārija no odas ir viens no retajiem baroka laika vokāli instrumentālajiem piemēriem, kurā kā ierasti čella lomai nav tikai pavadoša, bet gan izteikti solistiska funkcija, kas brīnišķīgi savijas soprāna un čella dueta kopīgā skanējumā. Tā ir mūzika, kas dvēselei ļauj pacelties gara augstumos!