Lai iepazīstinātu Vidzemes sabiedrību ar programmu «Jauniešu garantija», Valmierā tirdzniecības centrā «Valleta» 30.aprīlī notiks interaktīvs pasākums, kurā sabiedrībā pazīstamas personas diskutēs par jauniešu nodarbinātības problēmām, ar bezmaksas koncertu uzstāsies dziedātāja Liene Šomase un ikviens varēs iesaistīties radošās aktivitātēs. Pirmie 100 jaunieši, kuri iepazīsies ar programmu, saņems īpašo «Jauniešu garantijas» burgeri bez maksas.

 

«Jauniešu garantijas» ietvaros pie nestrādājošajiem jauniešiem dosies arī īpaši iedvesmotāji – TV raidījumu vadītājs Mārtiņš Kozlovskis, «Ghetto Games» vadītājs Raimonds Elbakjans, dziedātāja Liene Šomase un diriģents un NVA sabiedrisko attiecību nodaļas speciālists Ints Teterovskis. Iedvesmotāju ceļi nereti krustojušies ar nestrādājošiem jauniešiem, un viņi uzkrātās zināšanas liks lietā, motivējot bez darba palikušos izglītoties un meklēt jaunu darbavietu.

 

Vairāk nekā 50 tūkstoši Latvijas jaunieši vecumā no 15 līdz 29 gadiem nestrādā, nemācās un neapgūst arodu, bet tikai nedaudz vairāk par 20 tūkstošiem no tiem saņem atbalstu darba meklēšanā. Galvenie šķēršļi, kas traucē šiem jauniešiem iekārtoties darbā, ir pieredzes trūkums un darba tirgum nepietiekams izglītības līmenis. Šīs problēmas ir kopīgas daudzām Eiropas Savienības dalībvalstīm, arī Latvijai.

 

 

Lai mazinātu jauniešu bezdarbu, ar Eiropas Komisijas atbalstu tiek īstenota programma «Jauniešu garantija». Tā paredz nodrošināt tirgus situācijai piemērotu prasmju apgūšanu jauniešiem, kā arī atbalstu darba meklējumos.

 

«Jauniešu garantijas» programmu īsteno trīs aģentūras. Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) īsteno vienu un pusotru gadu ilgas profesionālās izglītības programmas jauniešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ neturpina mācības un nav atraduši darbu. Tādejādi jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem īsā laikā var iegūt profesionālo kvalifikāciju profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā kādā no aptuveni 110 profesionālās izglītības programmām. Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sniedz jauniešiem informāciju par Latvijā pieejamām darbavietām, profesionālās pilnveides programmām un darbam nepieciešamajām iemaņām. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) sadarbībā ar pašvaldībām neaktīvajiem jauniešiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem sniegs iespēju piedalīties projektā «PROTI un DARI!», nodrošinot regulāru padomdevēju atbalstu un katram jaunietim izstrādātu individuālu pasākuma programmu prasmju attīstībai.