Šodien, 25. novembrī, svinīgā gaisotnē sniegotā pakājē zem Sējas dižozola zariem ar goda izrādīšanu un skanīgām latviešu tautasdziesmām folkloras un senās cīņu kopas Vilkači izpildījumā atklāja apbalvošanas pasākumu “Eiropas Gada koks Latvijā 2022”. Konkursa organizatori Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība pasniedza balvas pirmo trīs vietu ieguvējiem.

Ar skaļiem aplausiem un vislielāko prieku pirmās vietas nominācija piešķirta Sējas dižozolam. Tikai ar astoņām balsīm atpaliekot no pirmās vietas, otrā vietā tika sumināti Glika ozoli, kuri stalti aug Alūksnes novads, savukārt godalgoto trešo vietu ieguva Ciemgaļu mežābele, kura atrodas Kuldīga.

Skatoties pēc balsojuma rezultātiem, teiciens, ka katra balss ir no svara – šoreiz tas ļoti attaisnojies.

Kaut arī no rīta mūsu novadā puteņoja, pasākuma laikā it kā ar debesīm sarunāts…baltās sniega pārslas rāmi norima. Apmeklētāji varēja baudīt muzikālus priekšnesumus, ko bija sarūpējušas Sējas Mūzikas un mākslas skolas audzēknes ar glīti zaļiem melleņu vainadziņiem galvās, gan sajust vīrišķo enerģiju no “Vilkaču” vīriem. Vīri kā ozoli!

Pasākuma vadīšanu uzņēmās domes priekšsēdētājs Normunds Līcis, kurš sveica klātesošos un pateicās ikvienam novadniekam, kurš pielicis pūles, lai mūsu ozols godam nestu savu staltumu, kļūstot ne tikai par novada simbolu, bet arī savu vārdu godam nestu Latvijas un pasaules līmenī.

Balvas pasniedza Latvijas Mežu sertifikācijas padomes priekšsēdētājs Māris Liopa un Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks.

Normunds Līcis arī atgādināja, ka esam pagodināti, jo līdz pat februāra beigām Latvijas Nacionālā mākslas muzejā ir skatāma izstāde “Imanta Lancmaņa māksla”.

Izstādes tituldarbs ir “Pašportrets pie Sējas ozola 2019. gada 27. septembrī”, kurā autors – nopietns, ar fotoaparātu rokās – atrodas Latvijas dabā, pie viena no būtiskiem latviešu tautas simboliem.

Ne tikai Lancmaņa kungs ir izrādījis godu Sējas dižozolam, bet arī mūsu novadnieks, viens no Latvijas slavenākajiem fotogrāfiem Pēteris Korsaks ir bijis klātesošs, un ar fotogrāfijas palīdzību dokumentējis mūsu dižozolu dažādos laika posmos.

Pēc balvu pasniegšanas pasākuma apmeklētāji vienojās kopīgā aplī, godinot Sējas dižozolu.

Atgādinām, ka konkurss Eiropas Gada koks citās Eiropas valstīs notiek no 2002. gada, Latvijā to organizē Latvijas Mežu sertifikācijas padome un Latvijas Meža īpašnieku biedrība. Konkursa mērķis ir izcelt vecos kokus kā nozīmīgu dabas un kultūras mantojuma daļu, kas ir pelnījusi rūpes un aizsardzību. Atšķirībā no citiem līdzīgiem konkursiem, Eiropas Gada koka konkurss nefokusējas uz koka skaistumu vai vecumu, bet gan uz koka stāstu un tā saistību ar cilvēkiem. Konkursā tiek meklēti koki, kas ir kļuvuši par daļu no kopienas.

Saulkrastu novada pašvaldība konkursā pieteica Sējas dižozolu.

Foto: Pēteris Gertners