Saulkrastu novada teritorijas plānojuma izstrādes ietvaros no 2023. gada 12. līdz 15. jūnijam Lojā, Pabažos, Saulkrastos un Zvejniekciemā notika konsultēšanās ar iedzīvotājiem. Šo tikšanos mērķis bija vērst pēc iespējas vairāk iedzīvotāju uzmanību, ka šobrīd un līdz septembrim tiek izstrādāta teritorijas plānojuma pirmā redakcija, kā arī līdzsvarot intereses un diskutēt par principiem, kādus būtu jāiestrādā tādā pašvaldības ilgtermiņa teritorijas attīstības plānošanas dokumentā kā teritorijas plānojums.

Paldies tiem vairāk nekā 100 novada iedzīvotājiem, kuri atrada laiku, lai atnāktu klātienē vai pieslēgtos attālināti, lai uzklausītu pašvaldības pārstāvjus un teritorijas plānojuma izstrādātājus, diskutētu, uzdotu jautājumus un izteiktu ierosinājumus. Visu tikšanos video, kā arī prezentācijas materiāli apskatāmi mājaslapā sadaļā Attīstība / Novada plānošana / Izstrādes stadijā esošais Saulkrastu novada teritorijas plānojums.

Pirmdien, 12.jūnijā, pirmā tikšanās notika Sējas pagasta Lojā, kurā klātienē piedalījās 20 dalībnieki, bet attālināti – trīs dalībnieki. Tās laikā tika pārspriesti iedzīvotāju rosinātie jautājumi un priekšlikumi – noteikt degradētās teritorijas un objektus un tos iekļaut teritorijas plānojumā, saules un vēja stacijām noteikt dažādas prasības, jo iekārtas ir atšķirīgas, vai Lojas attīrīšanas ietaišu aizsargjoslā ir pareizi turpināt noteikt savrupmāju apbūves zonu, par dažādiem savā laikā uzsāktajiem un nerealizētajiem Satiksmes ministrijas autoceļu projektiem un to risinājumu “noņemšanu”, t.sk, ka teritorijas plānojumā tiks attēlots aktuālais Rail Baltica dzelzceļa trasējums, kā arī citi konkrētus privātām personām piederošu nekustamo īpašumu skarošus jautājumus.

Otrdien, 13.jūnijā, Sējas pagasta Pabažos notika otrā tikšanās par teritorijas plānojumu, kur klātienē piedalījās 14 dalībnieki, attālināti – 4 dalībnieki. Sanāksmes laikā tika pārspriesti iedzīvotāju rosinātie jautājumi un priekšlikumi – Pēterupes un citu upju aizaugšana un līdz ar to krastu applūšana, nepietiekamais ielu platums dārzkopību kooperatīvu ciemos, nacionālo interešu objekta Rail Baltica dzelzceļa projekta darba risinājumi, kas būs jāintegrē Saulkrastu novada teritorijas plānojuma transporta plānā, kā arī tika izrunāti citi konkrētām privātām personām piederošos nekustamos īpašumus skarošie jautājumi.

14.jūnijā Saulkrastu novada pašvaldības sēžu zālē notika trešā tikšanās par Saulkrastu novada teritorijas plānojumu, kas kā ierasts notika hibrīda režīmā – klātienē piedalījās 28 dalībnieki, attālināti – 9 dalībnieki.Tikšanās laikā tika pārspriesti iedzīvotāju rosinātie jautājumi un priekšlikumi:

  • paplašināt apbūvi Saulkrastu apkārtnē, pamatā ap jau esošajiem dārzkopību kooperatīvu ciemiem;
  • saistībā ar esošo apbūvi un attīstības iecerēm vasarnīcu ciemos arī daudz neatrisinātu jautājumu, piemēram, šauras ielas, un vairāki sanāksmes dalībnieki bažījās, lai nenoteiktu sarkanās līnijas uz esošiem īpašumiem;
  • izbūvēt vasarnīcu ciemos un Saulkrastu pilsētas daļās centralizētās ūdensapgādes un kanalizācijas tīklus. Vienlaikus interese par māju pievienošanu pie jau esošajiem tīkliem nav pietiekama, kā arī pašvaldības iespējas līdzfinansēt pievienošanos ir finansiāli ierobežotas; šobrīd var saņemt atbalstu pievienojumam pie kanalizācijas sistēmas;
  • par vecās ugunsdzēsības dienesta ēkas turpmāko izmantošanu; tā kā nodrošinājuma valsts aģentūra šobrīd būvē jaunu ugunsdzēsības dienesta ēku Siguldas ielā, tā plāno veco ēku nojaukt uz zemi nodot pašvaldībai, tiek plānotas pašvaldības funkcijas šajā īpašumā, primāri izglītības iestāžu vajadzībām;
  • par iespējamiem risinājumiem piekļūšanai pie mežu u.c. neapbūvētiem īpašumiem;

Tika pārrunāta arī dzelzceļa pieturas Inčupes plānošana, Saulkrastu komunālservisa administratīvo un saimniecisko ēku iespējamā pārvietošana no Liepu ielas 3, kurai apkārt ir savrupmāju apbūves teritorijas, un ka īpašniekiem, kuriem ir mainījusies adresācija (Vāravas iela, Vītiņu iela), adrešu nomainīšanu īpašumtiesību dokumentos nodrošina valsts reģistri un tas notiek elektroniski un ka īpašnieku izmaksas jārēķina tikai par māju zīmes nomainīšanu.

Ceturtā tikšanās – konsultēšanās ar iedzīvotājiem par Saulkrastu novada teritorijas plānojumu notika 15. jūnijā Zvejniekciema kultūras namā, kurā klātienē piedalījās 31 dalībnieks, attālināti – 5 dalībnieki.Tika pārspriesti iedzīvotāju rosinātie jautājumi un priekšlikumi:

  • Zvejniekciema identitātes, tostarp apbūves blīvuma saglabāšana, tā kā darba redakcijā ir piedāvāts paplašināt Saulkrastus, lai Saulkrastu novada sastāvā esošā pilsēta atbilstu reģionālas nozīmes attīstības centram;
  • Iebildumi pret līdzšinējām apbūves iecerēm meža zemi sadalīt mazās 1200 m2 zemes vienībās, kas ir pretrunā ar retinātu apbūvi, notekūdeņu un gruntsūdeņu uzņemšanu un gruntsūdeņu paaugstināšanos apkārtējos pagalmos.
  • Par optimālo apbūves blīvumu un zemes gabalu dalījumu Zvejniekciemā, iesakot, ka zemes vienības platībai būtu ne mazāka kā 2400 m2;
  • Jaunas apbūves kāpu zonā neplānošana, bet iespējas īstenot jau saskaņotos un apstiprinātos detālplānojumus un arī tikai pēc tam, kad pilsēta robeža tiktu saskaņota Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Tika pārrunāti arī ar teritorijas plānojumu nesaistīti, bet iedzīvotājiem aktuāli jautājumi par vēlmi atjaunot kreiso pagriezienu, braucot pa Rīgas-Tallinas šoseju no Rīgas uz Zvejniekciemu, ko nevar realizēt dēļ satiksmes drošības, par pašvaldības uzsākto tiesvedību ar Melnsila ielas būvdarbu veicēju un pašvaldības panākto, ka Izglītības un zinātnes ministrija piemēro speciālus noteikumus Saulkrastu vidusskolai, kas ļaus saglabāt vidusskolas statusu, kā arī individuāli konkrētu zemes gabalu un īpašumu attīstības jautājumi.