Saulkrastu novada pašvaldība atgādina: ja jūsu īpašumā ir gadu desmitiem nepabeigta būve, tā jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada 30. septembrim. Būvniecības likumā noteikts maksimālais individuālo dzīvojamo māju būvdarbu termiņš – 8 gadi. Tas nozīmē, ka visu būvobjektu – savrupmāju, dārza māju saimniecības un citu ēku, kas celtas līdz 2014. gada 1. oktobrim un nav nodotas lietošanā, – īpašniekiem šis ir pēdējais brīdis sākt kārtot dokumentāciju, lai būves legalizētu.

Ja ēka netiks nodota ekspluatācijā, tās īpašniekam varētu nākties maksāt paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmi – 3% no lielākās vērtības – būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības vai būves kadastrālās vērtības, turklāt šī likme tiks piemērota jau mēnesi pēc būvatļaujas termiņa beigām.

Maksimālais būvatļaujas termiņš– 8gadi

Jau vairāk nekā 7gadus spēkā ir Būvniecības likums, kurā noteikts– ja vēlaties celt jaunu māju, vasarnīcu vai jebkuru citu būvi, maksimālais termiņš būvniecībai un dokumentācijas sakārtošanai ir 8gadi no brīža, kad saņemtajā būvatļaujā būvvalde izdarījusi atzīmi– ir izpildīti nosacījumi, lai sāktu būvdarbus. Iepriekš šāda termiņa, kas ļāva māju celt gadiem ilgi, nebija.

Ja māju un vasarnīcu, kas sāktas celt pēc 2014.gada 1.oktobra, īpašnieki kopā ar būvatļaujām saņēmuši arī konkrēto atzīmi un par likuma prasībām ir informēti, tad īpašnieki, kuriem pieder zemesgabals Saulkrastu novadā ar vasarnīcu vai māju, kas būvēta pirms 20, 30 vai pat 40gadiem, šādu prasību varētu nebūt pamanījuši. Liela daļa šo ēku ne vien nav nodotas ekspluatācijā, bet arī nav iereģistrētas zemesgrāmatā. Arī uz šīm jau sen uzceltajām ēkām attiecas Būvniecības likumā noteiktais par nodošanu ekspluatācijā, tikai šajā gadījumā termiņš ir no brīža, kad likums stājies spēkā– 2014.gada 1.oktobrī. Tas nozīmē, ka šādu būvju, ja tās nav nodotas ekspluatācijā, īpašniekiem dokumentācija jāsakārto līdz šī gada 1.oktobrim.

Ja līdz šim datumam mājas un vasarnīcas netiks nodotas lietošanā, tās īpašniekam būs jāmaksā paaugstināta NĪN likme un process jāsāk no sākuma. Tas nozīmē, ka būvvaldē būs jāiesniedz būvniecības ieceres dokumenti atbilstoši šī brīža normatīvajiem aktiem un būvprojekts, jāsāk pildīt būvniecības uzsākšanas nosacījumus, un tad ēka jānodod lietošanā. Šim procesam parasti nepieciešami vairāki mēneši.

Arī vecās ēkas tiek uztvertas kā jaunas būvniecības ieceres

Atbilstoši šī brīža valstī spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem jebkura būvniecības iecere, kas tiek nodota saskaņošanai būvvaldē, tiek vērtēta kā jauna, lai arī būvdarbi pabeigti pirms būvniecību atļaujošās dokumentācijas saņemšanas. Tātad, ja uz jūsu zemesgabala atrodas pirms 30gadiem celta koka vasarnīca, kas nav nodota ekspluatācijā un nav ierakstīta zemesgrāmatā, sākot kārtot dokumentāciju, lai nodotu vasarnīcu lietošanā, šāda rīcība tiks uztverta kā jauna būvniecības iecere, un uz to attieksies visi šobrīd valstī spēkā esošie normatīvie akti.

Tas nozīmē, ka, nododot ēku lietošanā, tai jāatbilst gan Saulkrastu novada pašvaldības teritorijas plānojumam, gan arī visiem būvnormatīviem.

Kādi dokumenti jākārto?

Saskaņā ar 19.08.2014. Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.500„Vispārīgie būvnoteikumiˮ 1.pielikumu visas ēkas tiek iedalītas grupās. Dzīvojamās mājas un vasarnīcas parasti atbilst 1. vai 2.grupas ēkām. 1.grupas ēkas ir ēkas ar apbūves laukumu līdz 60m2, bet 2.grupas ēkas– vasarnīcas un dzīvojamās mājas ar platību virs 60m2 (papildnosacījumus skatīt MK noteikumos).

Lai objektu nodotu ekspluatācijā, būvvaldē iesniedzamie dokumenti definēti MK noteikumu Nr.529 „Ēku būvnoteikumi” 8.daļā „Pieņemšana ekspluatācijā un atsevišķu darbu pabeigšana”.

Uz savrupmāju pieņemšanu lietošanā attiecas 167.punkts, kurā noteikts: ierosinot ēkas vai tās daļas pieņemšanu ekspluatācijā, būvvaldē iesniedz apliecinājumu par ēkas vai tās daļas gatavību lietošanai un pievieno šādus dokumentus:

  • būvprojekta izmainītās daļas, ja noteiktās izmaiņas būvdarbu veikšanas laikā pieļaujams veikt saskaņā ar vispārīgajiem būvnoteikumiem;
  • noteikumu 165. un 166.punktā minēto institūciju atzinumus (institūciju atzinumus par ēkas gatavību ekspluatācijai, kas projektēšanas laikā ir izsniegušas tehniskos vai īpašos noteikumus, kā arī atsevišķos gadījumos Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atzinumu, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atzinumu un Veselības inspekcijas atzinumu);
  • tehnisko noteikumu izsniedzēju atzinumus par inženiertīklu gatavību ekspluatācijai;
  • izpildmērījumu plānu, tajā skaitā vertikālo uzmērījumu;
  • būvdarbu žurnālu kopā ar būvdarbu izpildes dokumentāciju;
  • būvuzrauga pārskatu par būvuzraudzības plāna izpildi (savrupmājām tas var nebūt obligāts);
  • būvprojektā paredzēto tehnoloģisko iekārtu, speciālo sistēmu un iekārtu pārbaudes protokolus un pieņemšanas aktus, kā arī atbilstības apliecinājumus, ja to nepieciešamība noteikta normatīvajos aktos par iekārtu drošību un tie nav pievienoti būvdarbu žurnālam;
  • ēkas vai telpu grupas kadastrālās uzmērīšanas lietu;
  • ēkas energoefektivitātes pagaidu sertifikātu, kas izdots saskaņā ar normatīvajiem aktiem ēku energoefektivitātes jomā (atjaunošanas vai pārbūves gadījumā– ja veikti energoefektivitātes pasākumi).

Būvvaldes pakalpojums, pieņemot būvi ekspluatācijā, ir bez maksas, bet jāņem vērā citu institūciju pakalpojumi, kas var būt maksas (kadastrālās uzmērīšanas lietas saņemšana Valsts zemes dienestā, inženierkomunikāciju atzinumu saņemšana par tīklu gatavību ekspluatācijai u.c.), taču to cenas jānoskaidro pie konkrētā pakalpojuma sniedzēja.

Dokumentus būvvaldē iesniedz elektroniski Būvniecības informācijas sistēmā BIS– bis.gov.lv.

Ja jums ir jautājumi, aicinām konsultēties un sazināties ar Saulkrastu novada būvvaldi, zvanot uz tālruņu numuriem 67142519, 29268682 vai rakstot uz e-pasta adresi buvvalde@saulkrasti.lv.