2021. gada 1. jūlijā atbilstoši Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumam darbu Latvijā uzsāka jaunās pašvaldības. Līdz ar Saulkrastu novada izveidi, kurā tika apvienotas Saulkrastu un Sējas novadu pašvaldības, no 2021. gada 1. jūlija spēku zaudēja Saulkrastu novadā apvienojamo pašvaldību ģerboņi. Tā kā gan Sējas, gan Saulkrastu ģerboņos attēlotā simbolika ir būtiska, deputāti 2021. gada 1. jūlija Saulkrastu novada domes sēdē lēma, ka apvienotajam novadam jāveido jauns ģerbonis, bet pagaidām pašvaldība līdz 2022. gada 30. jūnijam izmantos pašreizējo Saulkrastu novada pašvaldības ģerboni.

Lai radītu iedzīvotājos spēcīgu simbolisko un emocionālo piederību Saulkrastu novadam, pašvaldībai ir būtiski uzklausīt vietējo iedzīvotāju ierosinājumus, aicinot apdomāt, kas mūs konkrētā novadā vieno, kas ir unikālais, individuālais šajā teritorijā?

Viens no pirmajiem Saulkrastu novada ģerboņa izstrādes soļiem ir ģerboņa koncepcijas izstrāde un simbolu izvēle. Aicinām iedzīvotājus izteikt viedokli par vienojošajiem Saulkrastu novada aspektiem. Šīs aptaujas rezultāti tiks izmantoti apkopoti ģerboņa izveides laikā. Nākamais solis būs iedzīvotāju apkopoto ieteikumu iekļaušana heraldikas valodā, ko veiks mākslinieks.

Atgādinām, ka heraldika ir vēstures palīgnozare, kas pētī ģerboņus un tiek īstenota atbilstoši zinātniskiem principiem, nosacījumiem, likumībām un tradīcijām.

Heraldikā tiek lietotas noteiktas krāsas un metāli (Ministru kabineta noteikumi Nr.311, 11.06.2013.), īpašs heraldisko simbolu, figūru mākslinieciskais atveids, kas ļauj ģerboni izmantot gan mazākajā – vizītkartes vai zīmoga izmērā, gan attēlam uz ugunsmūra.

Latvijas heraldikā netiek izmantotas toņu gradācijas (tumšāks, gaišāks) pretēji ilustrācijām. Ģerboņa attēlā netiek lietoti burti, uzraksti, arī objekti, kas nav heraldiski aprakstāmi.

Ģerboņu likuma 9.panta pirmajā un otrajā daļā noteikts, ka ģerbonim tiek piešķirta tiesiskā aizsardzība, ja tam piemīt individuālas iezīmes un tas ir jauns, kā arī, ja kopiespaids, ko tas atstāj, atšķiras no tā, kādu rada jebkurš cits reģistrēts ģerbonis.

Pašlaik Latvijas valstī ir izstrādāta diezgan plaša komunālo ģerboņu sistēma– pilsētu, novadu un pagastu ģerboņi– pavisam vairāk nekā 250. Tādēļ jauna ģerboņa veidošanā iesaistītajām pusēm (pašvaldībai un māksliniekam) ir jābūt informētām par aktuālajiem ģerboņiem, lai netiktu atkārtoti jau bieži izmantoti simboli un ģerboņa kompozīcija pārāk tieši neatgādinātu kādu no līdzšinējām.

Aptaujas anketa Saulkrastu novada ģerboņa izstrādei līdz 2022.gada 31.janvārim iespējams izpildīt elektroniski šeit.