Pastaigājoties pa Saulkrastu pludmali, nevar nepamanīt gandrīz septiņus metrus augstumā veidotu ledus skulptūru, kas, iestājoties tumsai, izgaismojas. Šo vides apskates objektu pēc pašu iniciatīvas izveidojuši vietējie iedzīvotāji Toms Turlajs un Romāns Dedjuško.

Skulptūra apskatāma Saulkrastos, 1,5 km no Baltās kāpas uz Saulkrastu centra pusi ejot.

 

 

 

Pirmo ledus skulptūru jeb ledus torni Toms ar savu komandu uzbūvēja 2018. gadā tieši tajā pašā vietā – Pabažu pludmalē.

Toms: “Tā kā šī ziema atnāca ar stipru un noturīgu salu, vienu rītu aizrakstīju draugam, vai nēvēlas šogad atkal ko līdzīgu izveidot un saņēmu atbildi: “Kad sākam?”. Tas deva stimulu. Savācām visu nepieciešamo, sūkni, trubas, kabeli, dēļus un daudz citu sīkumu. Ar draugiem idejai ir lielāks spēks – pirmajā dienā pieaicināju vēl divus palīgus, kopā nu jau bijām 4.”

2018. gadā cilvēki nāca no Baltās kāpas skatīties, vai tiešām krastā izskalots aizbergs?!

Skulptūras autori darbam nav devuši nosaukumu, ļaujot vaļu katra paša iztēlei.

Toms: “Man tas saistās ar neatlaidību, draudzību, mazliet spīta… bet cilvēki ierauga tur paši ko vēlas, un tas ir lieliski. Kāds ierauga Elzas pili no animācijas filmas. Kādsc saskata raķeti formas dēļ, kādam tā atgādina lāpu, jo vakarā, kad iestājas tumsa, tā izgaismojas, bet kādam – sveci, kura kūst vai pat citpalanētiešu ieroci. Daži to saista ar jūras dusmām pret cilvēku ieradumiem.”

Sākumā jūras krastā tika izveidota koka pamatne. Tā kā skulptūras veidošanas procesā nepieciešams liels daudzums ūdens, pamatne atrodas maksimāli tuvu krastam. Ūdens sūknis ievietots jūrā, un ar nosiltinātu dārza šļūteni un PE caurulēm šļūtene aptīta ap koka pamatni. Lai taptu tik iespaidīga skulptūra, bija nepieciešama nedēļa, kuras laikā darba autori koriģējuši ūdens plūdumu un uzraudzījuši, lai šļūtene neaizsaltu. Kad ledus skulptūra bija gatava, tad tajā no augšpuses ievietota 50 m gara gaismas virtene, kas, iestājoties tumsai, izgaismojas, un mākslasdarbs apskatāms arī tumsā.

Foto: Pēteris Gertners