29.septembrī plkst.19.00 kultūras namā ,,Zvejniekciems” notiks koncerts ,,Ferenca Lista gaismā’’, kura laikā klausītājiem būs iespēja Diānas Zandbergas sniegumā iepazīt plašu mūzikas spektru – skaņdarbus, kurus 1842.gadā Ferenca Lista atskaņojumā dzirdēja Rīgas klausītāji, gan viņa laikabiedru, piemēram, Friderika Šopēna, radītos darbus, gan mūsdienu autoru skaņdarbus, kas sasaucas ar Lista filozofijas izpausmēm mūzikā.

Atceroties Ferenca Lista koncertus Rīgā 1842. gadā, varam vien minēt – vai kādā no tiem klausītāju vidū nebija arī Kolcenes (Bīriņu muižas) īpašnieku dēls, tolaik divdesmit gadus vecais Augusts?

Šogad maijā, tuvojoties Muzeju naktij, rakstā ,,Saulkrastu Novada Ziņas’’ jau ieskicējām Augusta fon Pistolkorsa darbības daudzveidīgās ievirzes. ,,Grāmatas vairākos sējumos ar veltījumu bērniem, privātās apjomīgās bibliotēkas kataloga izveide un iespiešana ģimenes vajadzībām, muzicēšana un pat kompozīcijas mēģinājumi…’’ rakstījām, vēl nezinot, ka Latvijas Nacionālās bibliotēkas A.Kalniņa Mūzikas lasītavas plauktā iegūlis grezns 19.gadsimta otrajā pusē Sanktpēterburgā izdots Augusta fon Pistolkorsa skaņdarbu krājums. Tumši zilā iesējumā, rotāts ar zeltītu kroni un monogrammu. Bagātīgi ilustrētā krājuma titullapa atklāj tā nosaukumu un, visticamāk, iedvesmas avotu ,,Jūras krastā’’. Arī katra skaņdarba titullapa rotāta ar grafiskām vinjetēm.

Šopavasar vairākus no A. fon Pistolkorsa radītos skaņdarbus klausītājiem pirmatskaņoja tieši pianiste Diāna Zandberga, un tas risinājās K.Zaļumas grāmatas ,,Vidzemes muižas un to bibliotēkas’’ atvēršanas svētkos.

Pianiste Diāna Zandberga saklausa nenoliedzamu Lista mūzikas ietekmi Augusta fon Pistolkorsa skaņdarbos, vērtējot viņu kā daudzveidīgi apdāvinātu personību. Var vien apbrīnot viņa plašo redzesloku, iespaidus, kurus viņš guvis ceļojumos pa Eiropu, grāmatas, kuras viņam šķita iegādes vērtas un iekļautas ģimenes bibliotēkā. Pat neesot profesionāli skolots mūzikā, savos skaņdarbos viņš attēlojis gan savas ģimenes locekļu raksturu portretējumus, gan brīnišķīgu deju mūziku, kas droši vien ne reizi vien skanējusi Bīriņu pils ballēs. Neapšaubāma ir viņa muzikālā apdāvinātība, par ko liecina sarežģītā tehniskā līmenī rakstītās notis, – skaņdarbi nemaz nav tik vienkārši apgūstami. Ar pilnu pārliecību var teikt, ka Augusts fon Pistolkorss ir līdz šim maz zināms un savā ziņā jaunatklāts Latvijas komponists. Arī pie mums, Zvejniekciemā, 29.septembra koncertā dzirdēsim F.Lista laikabiedra barona fon Pistolkorsa skaņdarbus.

Koncertu ,,Ferenca Lista gaismā’’ atbalsta Ungārijas vēstniecība Latvijā un Ungārijas Nacionālais kultūras fonds.

Ieeja pasākumā bez maksas.

Atsevišķu skaņdarbu – polkas,,Divas Helēnas” (veltījums meitai) un polkas – mazurkas titullapa. Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājums, A.Kalniņa Mūzikas lasītava.

Attēlā Augusta fon Pistolkorsa 19.gs. otrajā pusē Sanktpēterburgā izdotā skaņdarbu krājuma vāks, titullapa.