Laikrakstā Auseklis 1913.gada 16.februārī ( 28.februārī pēc jaunā stila) tika publicēts Neibādes apraksts, ko tieši pirms 110 gadiem rakstījis, iespējams, ārštata korespondents ar pseidonīmu ’’Jūrmalnieks’’.

Cik blīvi apdzīvota bija Neibāde pirms 110 gadiem?Kāda bija tās platība?Kādas ēkas senajā peldu vietā bija izvietotas?

No Neibādes.

Tā kā Neibāde tagad ir diezgan pazīstama peldu vieta, un uz priekšu tai cerības vēl uzplaukt, tad, cerams, „Ausekļa” lasītājiem nebūs bez intereses šinī rakstā pasniegtās ziņas par šo Vidzemes jūrmalas peldu vietu un tās apkārtni.

Neibāde atrodas pie Rīgas-Pērnavas lielceļa 47-tā verstē no Rīgas. Vāciskais vārds „Neubad” šai vietai dots 1823.gadā no kāda Karla fon Reiterna, kas dzīvojis Lēdurgas muižā un kuram Neibādes parkā no Bīriņu muižas īpašnieka A.Pistolkorsa ir celts piemineklis kā Neibādes dibinātājam. Pats „Neibādes” centrs (jeb „kungu” daļa) nav liels – kādas 25 vasarnīcas, kluba māja, 3 pansioni un vēl kādas mazākas mājiņas, kuras visas pieder muižniecībai. Tad bijušā Āķu kroga telpās ir pasta kantoris ar kroņa* krājkases nodaļu, grāmatu un koloniālbode**, friziera un fotogrāfista darbnīcas. […] Gan zem Neibādes nosaukuma tagad ir ap 12 kvadrātverstu*** liels zemes gabals ar robežām: Skulte, Pabaži, Bīriņu Gāršnieki, bet šis lielais zemes gabals, izņemot daļu gar jūrmalu un kādu retu zemnieka mājiņu, ir neapbūvēts, neapdzīvots apklāts gan ar lielu priežu mežu, gan ar nevērtīgiem krūmiem un celmiem. Veci ļaudis stāsta, ka vairs neesot ne piektās daļas no tiem skaistajiem mežiem, kas Neibādes apkārtnē bijuši viņas dibināšanas laikā. Tie kungi, kam tā vara, arī mežiem ir mācījuši turēties pazemībā.

Turpinājums sekos…

*Kroņa – valsts

**Koloniālbode – veikals, kur pārdeva preces, ko ieveda no citu valstu kolonijām (kafija, kakao, tēja, rīsi u.c.)

***Versts – sena garuma rvienība, kas atbilst 500 asīm jeb 1500 aršīnām Metriskajā sistēmā viena versts atbilst 1066,8 metriem. 1 kvadrātversts = 1,138 km² jeb 113,8 ha.

2023. gads iezīmē nozīmīgu jubileju Saulkrastu novada dzīvē – pirms 200 gadiem, 1823. gadā, dibināta Neibāde, vācbaltu muižniecības un inteliģences vasaras atpūtas vieta, kura tieši pirms 90 gadiem – 1933. gadā – ieguva saulaino un latvisko Saulkrastu vārdu.

Saulkrastu kultūras centrs mājas lapā un izdevumā “Saulkrastu novada ziņas” ik mēnesi tiks atspoguļota kāda Neibādes un vēlāk Saulkrastu veidošanās šķautne.