Latvijā pirmo reizi tiek īstenota neformālās izglītības programma Tradicionālo koka ēku atjaunošanā “Mana dzimtas māja”.

Šis ir unikāls projekts, jo tajā ir apvienojušies Latvijas amatniecības kameras vecmeistari un nozares praktiķi guļbūvju būvniecībā un restaurācijā, lai apkopotu zināšanas un dotu iespēju ikvienam, kurš gana drosmīgs un kurā mīt ”latviešu zemnieka gēns”, apgūt praktiskas zināšanas savas koka mājas atjaunošanā.

Neatkarīgi no tā vai tā ir guļbūve, kas vēl ir sastopama un veido tik ierasto latvisko ainavu, bet kuru skaits katastrofāli sarūk ar katru gadu, vai vienkārša piepilsētas apbūves koka ēka, to katrs var atjaunot pats, ja vien ir zināšanas, kā to izdarīt pareizi, lai nezaudētu vēsturisko identitāti un sniegtu mājas saimniekam dzīves telpas kvalitāti.

Latvietim ir svarīga šī dzīves telpas kvalitāte un brīvība, ko dod saimniekošana savā sētā un iespēja mantot vai pašam izveidot dzimtas mājas, kuras tālāk nodot saviem bērniem.

Programmai ir nacionāla mēroga nozīmīgums un ir pats pēdējais brīdis to realizēt! Mēs Latvijā jau esam zaudējuši daļu vecmeistaru zināšanas seno koka māju būvniecībā un vecmeistaru – praktisko zināšanu glabātāju skaits samazinās ar katru gadu. Latvija zaudē iespēju saglabāt un nodot zināšanas, kuras uzkrātas gadsimtiem ilgi, mūsu tēvu tēviem būvējot savas dzimtas mājas, kuras stingri stāvējušas 100 un vairāk gadus.

Praktiskās apmācības Koka ēku atjaunošanā tiks uzsāktas jau 20. novembrī Bulduru Tehnikuma Koka darbnīcās!

Šajās apmācībās atbilstoši savai pieredzei paralēli mācīsies divas grupas, kur viena paredzēta ikvienam, kurš sapņo atjaunot savu vecvectēva māju un kuram interesē senās būvniecības metodes, bet otra – nozares profesionāļiem, kuri jau darbojas būvniecībā un kuru mērķis ir padziļināt zināšanas tieši koka ēku atjaunošanas darbos.

Šobrīd šīs ir vienīgās šāda veida apmācības Latvijā un iespēja iegūt praktisku pieredzi un zināšanas, kuras nevar atrast vienā grāmatā vai skolā!

Praktiskās apmācības notiks, strādājot ar reālu atjaunojamu guļbūves konstrukciju 4 intensīvu un piesātinātu nedēļu garumā, sadalot 2 + 2 nedēļas novembrī un janvārī.

Apmācību programmā būs iespējams apgūt pilnu ēkas atjaunošanas procesu un izzināt būvniecības vēsturi mūsu reģionā, sākot ar ēkas pamatu novērtēšanu un atjaunošanu, turpinot ar koka ēku konstrukcijām, logu, durvju atjaunošanu, jumta konstrukcijām līdz pat risinājumiem iekšējai un ārējai ēku apdarei. Vislielākā uzmanība tiks veltīta tieši konstrukciju novērtēšanai, atjaunošanai un bojāto būvdetaļu maiņai.

Idejas kurators un konsultants ir Latvijas Amatniecības kameras Meistars, bijušais Latvijas Namdaru biedrības vadītājs Tālis Sala.

Pirmo apmācību programmu vadīsLatvijas meistari:

Kārlis Krolls, Latvijas Amatniecības kameras meistars, praktiķis,

Raivis Austriņš, guļbūvju meistars,

Guntars Upenieks, Latvijas Amatniecības kameras meistars, kokapstrādes inženieris.

Bulduru Tehnikums šī gada vasarā atklāja Bulduru Koka darbnīcas, kas ir unikāls projekts Latvijā ar mērķi neformālās izglītības ietvaros sniegt praktiskas zināšanas tradicionālajā būvniecībā Latvijas iedzīvotājiem, kā arī nozares profesionāļiem.

Īpaši aicinām interesentus un profesionāļus no lauku reģioniem, kā arī pašvaldības un vietējos būvniecības uzņēmumus finansiāli atbalstīt savus iedzīvotājus un darbiniekus, lai kopīgiem spēkiem kļūtu zinošāki un saglabātu un atjaunotu latvisko ainavu ar tradicionālo koka apbūvi tajā, tai skaitā mūsu nacionālo būvi –guļbūvi!