Gada nogalē Saulkrastu novada dome apstiprināja grozījumus saistošajos noteikumos, kas īpašniekiem Saulkrastu novadā ļauj ēkām, kurām beidzies būvatļaujas termiņš, pagarināt būvju nodošanu ekspluatācijā par vēl vienu gadu – līdz 2024.gada 31.decembrim. Ja būves īpašnieks ir uzsācis būves nodošanu ekspluatācijā, bet process vēl nav pabeigts, un būves īpašnieks ir iesniedzis Būvvaldē iesniegumu un dokumentu, kas apliecina būves nodošanu ekspluatācijā uzsākšanu, pašvaldība nepiemēros paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokļa likmi.

2024. gada 16. janvārī saistošie noteikumi “Grozījumi Saulkrastu novada domes 2021. gada 29. septembra saistošajos noteikumos Nr. SN 15/2021 “Par nekustamā īpašuma nodokli un nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanu Saulkrastu novadā”” stājušies spēkā.

Saulkrastu novada būvvalde jau vairākkārt ir informējusi, ka dzīvot uzbūvētā, bet ekspluatācijā nenodotā ēkā turpmāk izmaksās daudz dārgāk! Ja īpašnieka celtā māja nav nodota ekspluatācijā un tai ir beidzies būvatļaujas termiņš – ar nākamo mēnesi pēc šī termiņa beigām var nākties maksāt nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) 3% apmērā no lielākās kadastrālās vērtības (par ēku vai par zemi).

2014. gada 1.oktobrī stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi”, kuros tika noteikts maksimālais būvdarbu veikšanas laiks – 8 gadi kopš brīža, kad pašvaldības būvvalde būvatļaujā atzīmējusi – ir izpildīti visi nosacījumi, lai būtu atļauja sākt būvdarbus. Tas nozīmē, ka tām būvēm, kuras sāka celt pirms 2014. gada 1. oktobra, būvdarbu pabeigšanas termiņu skaita no 2014. gada 1. oktobra, un tādēļ būves ekspluatācijā bija jānodod līdz 2022. gada 1. oktobrim. Šie būvnormatīvi attiecas uz visiem būvobjektiem, tai skaitā savrupmājām, saimniecības ēkām, vasarnīcām vai dārza mājām, kuru būvniecībai būvatļaujas izsniegtas pirms 2014. gada 1. oktobra un kurās netika norādīts maksimālais būvdarbu veikšanas termiņš. Tātad – ja īpašumā ir gadu desmitiem nepabeigta būve, tā bija jānodod ekspluatācijā līdz 2022. gada 1. oktobrim.

Lai atbalstītu novada iedzīvotājus, pērn dome apstiprināja saistošos noteikumus, kuri paredzēja, ka pašvaldība līdz 2023. gada 31.decembrim nepiemēros paaugstināto likmi tām būvēm, kurām beidzies būvatļaujas termiņš, ja būves īpašnieks būs iesniedzis Būvvaldē iesniegumu un dokumentu, kas apliecina būves nodošanu ekspluatācijā uzsākšanu.

Pašvaldība ir konstatējusi, ka būvju īpašnieki joprojām nevar savlaicīgi saņemt Valsts zemes dienesta pakalpojumus, tostarp izpilduzmērījumus un aktuālu ēkas kadastrālās uzmērīšanas lietu. Ņemot vērā, ka būves nodošanas ekspluatācijā procesa iespējamā kavēšanās nav atkarīga no būves īpašnieka rīcības, pašvaldība ir nolēmusi dot pēdējo iespēju un pagarina būvju, kuras nav nodotas ekspluatācijā normatīvajos aktos noteiktā kārtībā, nodošanas ekspluatācijā termiņu līdz 2024. gada 31. decembrim. Tātad – nekustamā īpašuma nodokļa paaugstinātā 3% likme tiks piemērota ar 2025.gada 1.janvāri.

Lai pagarinātu būvatļaujas termiņu, Saulkrastu novada būvvaldē jāiesniedz iesniegums vai nu klātienē vai parakstot un nosūtot dokumentu elektroniski (buvvalde@saulkrasti.lv), vai ievietojot to būvniecības informācijas sistēmā BIS (iesniegums brīvā formā) ar lūgumu pagarināt izsniegto būvatļauju, pievienojot iesniegumam šādus dokumentus: 1) būves kadastrālās uzmērīšanas lietu; 2) būves novietnes un tai izbūvēto ārējo inženiertīklu izpildmērījuma plānu; 3) derīgu būvētāja civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisi.

Tā kā ne visus šos dokumentus šobrīd iespējams iegūt, aicinām Saulkrastu novada būvvaldē iesniegt iesniegumu ar lūgumu pagarināt izsniegto būvatļauju, pievienojot iesniegumam dokumentus (būves kadastrālās uzmērīšanas lietas pasūtīšanas apliecinājums vai līgums ar mērnieku vai līgums ar projektētāju par izmaiņu veikšanu būvprojektā utt.), kas apliecina, ka šis process patiešām ir uzsākts. Saulkrastu novada būvvalde uz šī iesnieguma pamata būvatļaujas termiņu pagarinās uz apdrošināšanas polises noteikto laiku, bet ne ilgāk kā līdz 2024. gada 31. decembrim.

Atceries – nekustamā īpašuma īpašniekam ir pienākums rūpēties par to, lai uz nekustamā īpašuma atrodošās būves būtu legālas un to dokumentācija sakārtota un uzturēta normatīvajos aktos paredzētajā kārtībā.