Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar Labklājības ministriju ir izveidojis jaunu atbalsta pakalpojumu  – “Sociālā mentora pakalpojuma nodrošināšana Ukrainas civiliedzīvotājiem”, kura laikā no Ukrainas atbraukušajiem bēgļiem tiek piedāvāts papildu atbalsts. Sociālais mentors ir Latvijas iedzīvotājs – palīgs ikdienas situācijās, kurš runā angļu, ukraiņu vai krievu valodā, un kurš atbraukušajiem bēgļiem var nodrošināt praktisku atbalstu, palīdzot iejusties dzīvē Latvijā un palīdzot kārtot dažādus dokumentus.

Lai Ukrainas bēgļiem varētu piesaistīt sociālo mentoru, Ukrainas iedzīvotājam jāvēršas Saulkrastu novada Sociālajā dienestā (Ainažu ielā 10-7, Saulkrasti), kur darbinieks izvērtēs vajadzības un nosūtīs pieprasījumu pakalpojuma nodrošinātājam. Kontaktinformācija Saulkrastu novada Sociālajā dienestā +371 25708983 vai + 371 29566006.

Saulkrastu novadā esošajiem Ukrainas iedzīvotājiem mentora atbalstu sniedz “Ģimenes un audžuģimenes atbalsta biedrība DOMUS”. Kā stāsta “Ģimenes un audžuģimenes atbalsta biedrība DOMUS” valdes priekšsēdētāja Kristīne Ozola, vienam sociālajam mentoram paredzēts piesaistīt līdz 28 Ukrainas civiliedzīvotājiem un līdz šim Saulkrastu novadā palīdzību lūguši 39 Ukrainas iedzīvotāji. Šobrīd biedrība spēj nodrošināt šo pakalpojumu, taču, ņemot vērā to, ka biedrība startē uz dažādiem projektiem, viņi labprāt uz 6 mēnešiem piedāvātu darbu Saulkrastu novada jaunietim no 18 līdz 29 gadu vecumam, izmantojot Nodarbinātības Valsts aģentūras piedāvāto atbalstu pasākumam “Darbam nepieciešamo iemaņu attīstība”, ar noteikumu, ka jaunietis ir reģistrēts bezdarbnieks. Kontaktinformācija domusbiedriba@gmail.com.

Saskaņā ar valsts sniegto atbalstu, sociālajam mentoram jānodrošina praktisku atbalstu, veidojot personas izpratni par dzīvi Latvijā un tās sabiedrībā, palīdzot reālās dzīves situācijās apgūt ikdienai nepieciešamās prasmes, kā arī sniedzot atbalstu ikdienas situāciju risināšanā, piemēram, sniedzot informāciju par Latvijas iestāžu darbību vai praktiski palīdzot nokļūt līdz iestādēm palīdzības saņemšanai (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, Nodarbinātības valsts aģentūra, bērnu dārzs, skola, medicīnas iestāde, ģimenes ārsta prakse, nevalstiskās organizācijas utml.), vienlaikus veicinot Ukrainas civiliedzīvotāju sociālekonomisko iekļaušanu. Tādējādi sociālie mentori kā resursu izmantos savas zināšanas, vidē pieejamos resursus, informāciju, lai sniegtu iespējamo risinājumu. Sociālā mentora atbalsts konkrētam pakalpojuma saņēmējam pieejams 60 dienas, tātad – 2 mēnešus.

Sociālā mentora pakalpojums Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek nodrošināts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda un 15% finansē Latvijas valsts.