Bagātīgā augļu un dārzeņu raža rudenī priecē ikvienu no mums, bet kā saglabāt šo visu bagātīgo vitamīnu ražu visa gada garumā? Murjāņos, gandrīz pie Gaujas tilta, meža ielokā mājražotājs Māris Simanovičs 2021. gadā piedalījās projektu konkursā un ieguva finansējumu, lai izveidotu Mobilā sulu staciju. Tas nozīmē, ka viņi paši ar speciāli aprīkotu treileri var doties pie klientiem, kā arī visi tie, kas vēlas svaigi spiestas un pastarizētas sulas, var droši nogādāt savas rudens veltes Murjāņos.

Māris Simanovičs: “Mobilo sulu staciju varam pārvietot vai arī klienti var braukt pie mums uz Murjāņiem, lai no pašu audzētiem āboliem, kas ir tik populāri un pieejami gandrīz katrā dārzā, vai citiem augļiem un ogām iegūtu dabīgas, ekoloģiskas sulas – gan nepasterizētas sulas turpmākai pārstrādei klienta traukos, gan pasterizētas un iepakotas sulu maisos vai pat stikla pudelēs.
Esam bijuši uz tirdziņiem. Pagājušajā gadā devāmies uz kaimiņu Siguldas novadu, kur sadarbībā ar “Cerību spārniem” organizējām sulu dienas. Informācija par mūsu sulu staciju izplatījās no mutes mutē, un šobrīd jau ļoti daudzi klienti brauc pie mums ar saviem ābolu maisiem. Minimālais, ko pieņemam, ir trīs maisi ar āboliem. Protams, vissulīgākie ir rudens un ziemas āboli, varasas ābolu šķirnes nav tik sulīgas, bet kaut kas jau sanāk.

Sulas sākam spiest no stingrākajiem āboliem uz vājākajiem. Darbojamies jau trešo gadu, un vislielākais azarts rodas, miksējot dažādu augļu sulas, degustējot, diskutējot un baudot. Pīlādzis ar jāņogām vai rabarbers, ķirbis, miksējot ar skābo ābolu, piešķir īpaši niansētu garšas buķeti. Viena lieta, ko nodrošinām, ir klientu ābolu sulu spiešana, bet otra – ka paši ražojam, veidojam receptūras un piedāvājam jau gatavu sulu vai sulu miksus. Oktobrī ir Skolotāju diena, un esam priecīgi, ka skola saviem pedagogiem kā dāvanu ir izvēlējusies mūsu ražotās sulas. Burvīgi!”

Kad darbojas sulu stacija, to var dzirdēt pa gabalu. Lai tehnoloģiski saprastu visu ražošanas procesu, mājražotājs padomu jautājis profesionāliem cilvēkiem, kas palīdz atrast labāko risinājumu un iekārtas sulu ražošanai.

Kamēr Māris demonstrē sulu spiešanas procesu, sarunai pievienojas viņa sieva Kristīne, kura norāda, ka sulu spiešanas procesā iesaistīta visa ģimene. Kristīne: “Visaktīvākā sezona ir rudenī, un, lai apkalpotu visus klientus, pamatdarbā tiek ņemts atvaļinājums. Vecākais dēls tik daudz ir stāvējis pie sulas aparāta, ka tagad jau pa gabalu pēc skaņas vien var noteikt īsto brīdi, kad jāsāk fasēšana. Māris ir īstajā vietā, jo pirms dalības projektā viņš jau staigājis apkārt pa dārzu un visu laiku testējis dārzeņus, ogas, augļus un iespējamo pārstrādi.”

Apkārt saimnīcības teritorijai ir sastādīti plūškoki, kurus Māris izrāda un stāsta, ka speciāli tik daudz sastādījis. Interese par plūškokiem radusies, kad bērni bija mazi un slimojuši, pērkot vitamīnus, izpētot to sastāvu, kur pamanīts – plūškoks. Skaidrs, ka jāstāda pašam!

Māris: “Manas TOP ogas ir plūškoks, smiltsērkšķis, irbenājs. Sākās kovids, un, ņemot vērā, ka mums plūškoki bija lielā vairumā, tad sieva uzrakstīja projektu, jo bija jādomā par to pārstrādi. Plūškoku miksējam ar ābolu sulu, kas ir ļoti ārstniecisks un specifisks produkts. No sulu miksiem klienti ļoti iemīļojuši produktus, piemēram, ābols/ingvers, kas ir sildoši, cidonija, ķirbis, mellene, pīlādzis, rabarbers un vasaras ogas kopā ar ābolu.”

IK „MSimis” projekts Nr. 20-04-AL32-A019.2102-000001 „Mobilā stacija sulu spiešanai” īstenots ar vietējās rīcības grupas biedrības „Rīgas reģiona atbalsta biedrība” izsludinātā atklātā konkursa projektu iesniegumu pieņemšanas 7. kārtas Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam 19.2. pasākuma „Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” līdzfinansējumu. Projekta mērķis – izveidot mobilu un universālu sulu spiešanas staciju, lai veicinātu pakalpojuma konkurētspēju un pieejamību, nodrošinātu klientam ērtu, mobilu, ātru, kvalitatīvu sulu spiešanas un iepakošanas pakalpojumu, būtiski uzlabojot augļu, ogu pārstrādes piedāvājumu un realizāciju.

Foto: Pēteris Gertners / Saulkrastu novada pašvaldība
Teksts: Komunikācijas un tūrisma nodaļa