Biežāk uzdotie jautājumi
- Jautājumi par ceļu uzturēšanu
- Jautājumi par būvniecību
- Jautājumi par nekustamajiem īpašumiem un to apsaimniekošanu
- Jautājumi par zemes, dzīvokļu vai vasarnīcu nomu no pašvaldības
- Jautājumi par atkritumu apsaimniekošanu
- Jautājumi par pašvaldības atbalstu
Jautājumi par ceļu uzturēšanu
1. Kad tiks greiderēts ceļš/ iela? Kad tiks nošķūrēts sniegs? (Jebkura neasfaltēta iela vai ceļš Saulkrastu pilsētā un pagastā)
Šādos gadījumos aicinām sazināties ar SIA “Saulkrastu komunālserviss”, kura pārziņā ir nodota Saulkrastu novada (gan pilsētas, gan abu pagastu) ceļu uzturēšana: greiderēšana, sniega tīrīšana, labošana. Atbildīgā persona par ceļu jautājumiem uzņēmumā ir Aleksandrs Zoričs, tālrunis 20242148.
Greiderēšanu, iesēdumu, bedru vai citu defektu novēršana ir iespējama pie optimāla mitruma grants segumā, ceļš nedrīkst būt pārmitrināts.
2. Ar ko sazināties par ceļu uzturēšanu Sējas pagastā?
Pabažu un Lojas ciemā gājēju ietves no sniega attīra un ar pretslīdes materiāliem kaisa pašvaldības sētnieks (Īpašumu apsaimniekošanas nodaļa, tālrunis +371 29218153, +371 25668850), bet veloceliņa Loja-Murjāņi un gājēju ceļa Murjāņi – “Beltes” kopšanu nodrošina SIA “GDC” (tālrunis +371 28748604). SIA “GDC” nodrošina arī ceļu attīrīšanu no sniega un ceļu greiderēšanu Sējas pagastā.
3. Kad labos asfaltētās ielas?
Par ceļu uzturēšanu (izņemot valsts nozīmes ceļiem) atbild SIA “Saulkrastu komunālserviss”. Bedrīšu labošana uz ceļiem notiek pavasarī un vasarā pēc situācijas apzināšanas.
4. “Saulkrastu komunālserviss” tehnika ir nošķūrējusi sniegu mūsu ielā, taču nav notīrījusi sniega valni pie maniem vārtiem. Kāpēc tā?
SIA “Saulkrastu komunālserviss” pienākums ir notīrīt sniegu no Saulkrastu pilsētas un pagasta ciemu ielām pēc iespējas operatīvāk un atbilstoši ceļu klasēm. Iebrauktuves savos īpašumos no sniega ir jāatbrīvo pašiem īpašniekiem.
Jautājumi par būvniecību
1. Kur jāvēršas, lai nodotu vasarnīcu ekspluatācijā Saulkrastos?
Saskaņā ar Ministru kabineta 529. noteikumos “Ēku būvnoteikumi” noteikto, lai ēku nodotu ekspluatācijā Saulkrastu novada būvvaldē iesniedz:
- Ēkas vai tās daļas, ārējo inženiertīklu, citu vienlaikus izbūvētu būvju horizontālās un vertikālās novietnes izpildmērījumus – to veic sertificēts mērnieks;
- Ēkas vai telpu grupas kadastrālo uzmērīšanas lietu (inventarizāciju) – to izgatavo Valsts zemes dienests, Puškina iela 14, Rīgā, iesniedzot ēkas projektu un būvatļauju;
- Elektroinstalācijas pārbaudes dokumentāciju – sertificēta elektriķa atzinums;
- Apkures ierīces, iekārtas, dūmvadu un dabīgās ventilācijas kanālu tehniskā stāvokļa pārbaudes aktu – sertificēta skursteņslauķa atzinums.
Informācijai:
MK noteikumi Nr.529 “Ēku būvnoteikumi” 163. punkts un 168. punkts.
Būvniecības likums https://likumi.lv/ta/id/258572-buvniecibas-likums
Vispārīgie būvnoteikumi https://likumi.lv/ta/id/269069-visparigie-buvnoteikumi
2. Kāda ir procedūra / nepieciešamie dokumenti, ka pieslēgtos pilsētas ūdensvadam / kanalizācijai?
Lai pieslēgtos pilsētas centralizētajiem tīkliem ir jāaizpilda iesniegums (skatīt zemāk), kuram pievienota zemesgrāmatas un zemes robežu plāna kopijas.
3. Sakiet lūdzu cik m no kaimiņu žoga var izveidot siltumnīcu/ šķūnīti?
30.04.2013. Ministru kabineta noteikumu Nr.240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi” 132.punkts nosaka: “Jaunbūvējamās būves izvieto ne tuvāk par 4 m no zemes vienības robežām. Šo attālumu var samazināt, ja ir saņemts blakus esošās zemes vienības īpašnieka rakstveida saskaņojums un netiek pārkāptas normatīvo aktu prasības ugunsdrošības, higiēnas un insolācijas jomā”. Tātad, gan siltumnīcas, gan šķūnīšus, gan citas būves drīkst izvietot 4 (četru) metru attālumā no kopīgās īpašuma robežas. Ja ar kaimiņu var vienoties par to novietošanu tuvāk par 4 metriem, nepieciešama rakstiska kaimiņa piekrišana.
Jautājumi par nekustamajiem īpašumiem un to apsaimniekošanu
1) Man ir jautājums par ugunskura dedzināšanu teritorijas uzkopšanai. Vai ir atļauts?
Atkritumu radītājiem un valdītājiem Saulkrastu novada administratīvajā teritorijā ir aizliegts jebkādā veidā dedzināt sadzīves atkritumus. Laika posmā no 1. oktobra līdz 30. aprīlim fiziskām personām uz savā īpašumā vai lietošanā esošas zemes, ir pieļaujama mājsaimniecības ietvaros lūzušo zaru un koku, krūmu un dzīvžogu kopšanas rezultātā nozāģēto zaru dedzināšana, ja tas apkārtējiem iedzīvotājiem nerada traucējošas smakas.
2) Vēlos savā īpašumā nozāģēt lielu koku. Kādas atļaujas man nepieciešamas? Vai ir iespējams lūgt pašvaldībai nozāģēt divus nokaltušus kokus, kas apdraud mana īpašuma sētu un cilvēkus, kas pa taku iet tiem garām?
Par bīstamo koku apsekošanu lūdzam sazināties ar Saulkrastu novada pašvaldības Īpašumu apsaimniekošanas nodaļas labiekārtošanas speciālistu pa tālruni 29218153.
Zemes īpašniekiem Saulkrastu novada pašvaldībā jāsaskaņo koku ciršanu ārpus meža Saulkrastu novada ciemos vai pilsētā.
Kādi soļi ir jāveic, lai veiktu saskaņošanu?
1. Zemes īpašnieks iesniedz Saulkrastu novada pašvaldībā iesniegumu (iesnieguma veidlapa pieejama SN pielikumā), kas tiek adresēts Apstādījumu aizsardzības komisijai.
2. Iesniegumam pievieno:
a. zemes gabala robežu plāna kopiju, kurā ir atzīmēti koki, kurus vēlās nocirst,
b. koka fotofiksācijas dokumentus, ja cērt kokus, kuri apdraud infrastruktūras darbību, cilvēka veselību, dzīvību vai īpašumu.
Apstādījumu aizsardzības komisija pēc iesnieguma saņemšanas izvērtēs koka ciršanas pamatotību un objektu apsekos dabā, un pozitīva lēmuma gadījumā izsniegs koku ciršanas atļauju, kura būs derīga vienu gadu.
Par dabas daudzveidības samazinājumu saistībā ar koku ciršanu zemes īpašniekam var nākties maksāt arī pašvaldībai zaudējumus, kuri tiek aprēķināti pēc Ministru kabineta 02.06.2012. noteikumos nr.309 pieejamās formulas. Gadījumos, ja nocērtamais koks aizsedz vizuāli augstvērtīgu vai unikālu ainavu, vai kultūrvēsturisku objektu, ar koka nogriešanu tiks sakārtota vide vai tiks uzlabota ainavas kvalitāte, zaudējumi nav jāatlīdzina.
3) Cik tālu no kaimiņu robežas var ierīkot kompostu kaudzi?
Civillikuma 1088.pants nosaka: “Ateju un samazgu bedres un mēslu krātuves nedrīkst ierīkot pie kopīgiem žogiem, mūriem un robežas, bet tām jāatrodas vismaz pusotra metra no kaimiņa robežas”.
Jautājumi par zemes, dzīvokļu vai vasarnīcu nomu / īri no pašvaldības
1. Vai pašvaldībā ir pieejami kādi zemes gabali vai vasarnīcas, kurus ir iespējams iegādāties? Vai kāds nekustamais īpašums, kuru var nomāt ar izpirkšanas tiesībām?
Saulkrastu novada pašvaldībai nepieder vasarnīcas, taču ir atsevišķi zemes gabali, kurus plānots nodot atsavināšanai kā to paredz likums. Lūdzam skatīt pašvaldības oficiālos paziņojumus par izsolēm, kas tiek publicēti www.saulkrasti.lv sadaļā Pašvaldība / Pašvaldības sludinājumi/Izsoles vai elektroniskajā izsoļu vietnē https://izsoles.ta.gov.lv/.
2. Vai pastāv iespēja īrēt pašvaldības īpašumā esošu dzīvokli?
Saulkrastu novada pašvaldība var izīrēt dzīvokli saskaņā ar vairākiem saistošajiem noteikumiem.
- SN 3/2022 “Saistošie noteikumi par Saulkrastu novada pašvaldībai piederošo dzīvojamo telpu izīrēšanas kārtību” paredz, ka telpas var izīrēt tiem īrniekiem, kuri tās īrēja jau pirms īres līguma termiņa beigām.
- SN 14/2022 “Saistošie noteikumi par kārtību, kādā Saulkrastu novada pašvaldība sniedz palīdzību kvalificētiem speciālistiem nodrošināšanai ar dzīvojamo telpu” paredz kārtību, kā tiek izīrēti pašvaldības dzīvokļi kvalificētiem speciālistiem jomās, kurās konstatēts nepietiekams kvalificētu speciālistu nodrošinājums. Atbalstāmās jomas ir izglītība, veselības aprūpe, sociālā palīdzība un centrālā administrācija.
- SN 19/2022 “Par pašvaldības palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā” nosaka kārtību, kādā Saulkrastu novada pašvaldība sniedz palīdzību iedzīvotājiem dzīvokļa jautājumu risināšanā.
Jautājumi par atkritumu apsaimniekošanu
1) Esmu vasarnīcas īpašnieks. Īpašumā neviens nav deklarēts, pastāvīgi nedzīvo un tur aizbraucam tikai brīvdienās. Vai šādā situācijā ir nepieciešams līgums par atkritumu izvešanu?
Saulkrastu novada pašvaldībai kā valsts pārvaldes sastāvdaļai ir saistoši visi valstī spēkā esošie normatīvie akti, tai skaitā gan Atkritumu apsaimniekošanas likums, gan arī pašu izdotie saistošie noteikumi. Saprotam jūsu bažas par to, ka īpašumā netiek radīti atkritumi, taču jums kā nekustamā īpašuma īpašniecei ir jābūt noslēgtam līgumam ar atkritumu apsaimniekotāju neatkarīgi no tā, cik bieži tur uzturaties.
“Atkritumu apsaimniekošanas likums” 16.pants.(1) Sadzīves atkritumu sākotnējais radītājs vai valdītājs piedalās pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanā, tai skaitā atkritumu dalītajā savākšanā, ievērojot normatīvos aktus par atkritumu apsaimniekošanu (arī pašvaldības izdotos saistošos noteikumus) un noslēdzot līgumu par sadzīves atkritumu savākšanu un pārvadāšanu ar atkritumu apsaimniekotāju, kurš ir noslēdzis attiecīgu līgumu ar pašvaldību atbilstoši šā likuma 18. pantam.
Saulkrastu novada domes izdoties saistošie noteikumi “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Saulkrastu novadā” 25.punkts: Nekustamā īpašuma īpašniekam, lietotājam, valdītājam, apsaimniekotājam vai pilnvarotai personai papildus šajos noteikumos norādītajiem vispārīgajiem atkritumu radītāju un valdītāju pienākumiem ir noteikti šādi pienākumi:
25.1. slēgt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju par katrā nekustamajā īpašumā radīto sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, nodrošinot regulāru nešķiroto sadzīves atkritumu izvešanu, ņemot vērā īpašumā faktiski radīto sadzīves atkritumu daudzumu (apjomu), bet ne retāk kā:
25.1.1. Saulkrastu pilsētā, Zvejniekciemā, Murjāņos, Lojā un Pabažos:
25.1.1.1. individuālās dzīvojamās mājas – 1 (vienu) reizei mēnesī;
25.1.1.2. daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas – 1 (vienu) reizi nedēļā;
25.1.1.3. juridiskas personas – 1 (vienu) reizi nedēļā;
25.1.2. pārējā Saulkrastu novada administratīvajā teritorijā laika posmā no 1. maija līdz 31. oktobrim 1 (vienu) reizi mēnesī, ja tiek izmantoti sadzīves atkritumu konteineri ar minimālo tilpumu 140 litri, un 2 (divas) reizes mēnesī, ja tiek izmantoti maisi.
Jautājumi par pašvaldības atbalstu
1) Vai šogad ir iespēja pieteikties finansējumam, sportistu atbalstam, piemēram, sacensību izdevumu segšanai?
Par finansējuma piešķiršanu sportistiem, sacensībām un citām iniciatīvām pašvaldība aicina iesniegt pieteikumus līdz katra gada novembrim, kad sākas aktīvas sarunas par nākamā gada budžeta veidošanu. Tomēr situācijas ir dažādas, pasākumi un to nozīmīgums atšķiras. Rakstīt iesniegumu ar lūgumu pašvaldībai nav aizliegts pat tad, ja termiņš nokavēts.
2) Kāds atbalsts ir pieejams daudzbērnu ģimenēm Saulkrastu novadā?
- Bērniem* ir bezmaksas ēdināšana bērnudārzā un skolā (skolā jāuzraksta iesniegumu PII)
- Bērna sagatavošanai skolai, uzsākot mācību gadu – pabalsts EUR 25 par katru bērnu (rakstīt iesniegumu Sociālajam dienestam brīvā formā)
- Daudzbērnu ģimenēm piemēro NĪN atvieglojums zemei un ēkām 50% apmērā, bet, ja iesniegts pašvaldībā iesniegums, tad ēkai NĪN atvieglojums tiek piemērots 70% apmērā.
- Līdzfinansējuma atvieglojumi Vidzemes jūrmalas Mūzikas un mākslas skolā par 1 bērnu – 50% apmērā, par 2 bērniem – 75%, par 3 bērniem – 100% (ja šie bērni vienlaikus apgūst izglītības programmu)
- Atlaides uz Kultūras centra rīkotajiem pasākumiem
- Braukšanas kartes nokļūšanai uz/no interešu izglītības nodarbībām
- Skolēniem nodrošināts bezmaksas autobuss:
- Skolēnu autobuss Sējas pagastā
- Autobusi 3 maršrutos uz un no Saulkrastu novada vidusskolas
Par citiem atbalsta veidiem sk. https://saulkrasti.lv/sabiedriba/
3) Vai Saulkrastu novadā ir kāds atbalsts biedrībām?
Saulkrastu novadā biedrības var gūt atbalstu dažādu projektu īstneošanai no biedrības Jūras zeme, kas ik pa laikam izsludina projektu konkursus. Tāpat arī Saulkrastu novada pašvaldība ir apstiprināti iekšējie noteikumi “Noteikumi par finansējuma piešķiršanu biedrībām un nodibinājumiem“, kuros noteikta kārtība, nosacījumi un mērķi, kā Saulkrastu novada pašvaldība
budžetā paredzēto līdzekļu ietvaros Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā reģistrētām biedrībām un nodibinājumiem, kā arī reģistrētām reliģiskajām organizācijām var piešķirt finansējumu.