15. septembris Duntē

 … “Izrādās, senos laikos pasaulē notikušas trakas lietas, vismaz tā stāsta pasaulslavenais melis barons fon Minhauzens! Viņš esot lidojis uz lielgabala lodes, vairākkārt pabijis uz Mēness, kuģojis zivs vēderā, ganījis bites, nomedījis zaķi ar astoņām kājām un briedi, kuram starp ragiem aug ķiršu koks un piedzīvojis vēl daudz neticamu brīnumu.”….

Lai pārliecinātos, vai tiešām minētie notikumi nav pasakas, skolas jaunāko kursu audzēkņi devās plenēra – muzeju praksē uz Dunti, kur Barons Hieronīms Kārlis Frīdrihs fon Minhauzens dzīvojis dažus savas dzīves skaistākos gadus.

Pēc gides atraktīvā stāsta tapa plenēra darbi skolotāju Lilitas Rihteres, Māras Alenas, Janas Plankājas vadībā. “VJMMS Minhauzena muzejā” fotostāsts skatāms skolas fb lapā: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063715982160

Trīs izstādes 28. septembrī
Par šo dienu pastāsta mūsu kolēģes, tekstilmākslinieces Iveta Vecenāne un Rasa Grāmatiņa:
“Pēc cik ilga laika būs nākošā Vilhelma Purvīša gleznu kopizstāde? Audzēkņiem uzsvērām šo personālizstādes unikalitātes, izredzētības aspektu – redzēt, būt, izjust darbus – Latvijas kultūras kanonus, glezniecības augstākās virsotnes. Simbolisma ainavas, meistarīgo sniega un agra ziemeļu pavasara ainavas…
Gides stāstījums pavēra jaunu skatījumu uz V.Purvīša radīto nacionālo ainavu koptēlu. Dabas tēlus un noskaņas izstudējām, zīmējot kādu no mākslinieka darbiem turpat izstāžu zālē.
Muzeja Baltajā zālē gleznotājas Birutas Baumens izstāde “Mīla un dzīve”. Vienkārši un talantīgi. Svarīga izstāde no portretu un dzīves žanru glezniecības. Stāstot par viņu pašu – spilgtu, krāsainu, virtuozu portretu un figurāla sadzīves žanra apliecinošu gleznotāju. Vairāki audzēkņi teic, ka interesē portreti un ka gleznot vēlas tieši šeit.
Dienas noslēgumā Daugavas kreisajā krastā SWEDBANK mākslas galerijā nokļuvāmmākslinieču Ilzes un Kristīnes Luīzes Avotiņu laikmetīgā, dzīvi svinošā, pasakaini krāsainā gleznu pasaulē, kur audzēkņi kā dāvanu varēja izvēlēties piemiņai kādu no mākslinieču gleznu kartiņām. Moderna, sakārtota izstādes vide un laikmetīga, spilgta, virtuoza glezniecība ar sirreālisma momentiem, dažādu pasaules redzējumu.”
Kopumā – bagāts, neaizmirstams dienas klāsts! Audzēkņi ne tikai mācās gleznot publiskās vietās, bet arī -pieklājīgu, jauno mākslas gardēžu cieņpilnu uzvedību. Neiztrūkstošs un godam nopelnīts dienas noslēgums jau rietošas saules gaismās – kafejnīcas apmeklējums.

30. septembris mūzikas skaņās un mākslas ainās

Par šo pēcpusdienu stāsta mūzikas literatūras un kavierskolotāja Eleonora Širškova:

“Mūzikas izglītības vecāko klašu audzēkņiem Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) fonds piedāvāja iespēju apmeklēt orķestra ģenerālmēģinājumu un mākslas muzeju ZUZEUM. Šo iespēju izmantojām arī citus gadus. Audzēkņi ne tikai noklausījās koncertu, bet arī sekoja, kā diriģente Kristīne Poska strādā pie skaņdarba izpildījuma, pārliecinoties, ka arī profesionāļiem – orķestru māksliniekiem ne viss izdodas uzreiz. Jaunās, talantīgās diriģentes pieredze Vācijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Anglijā, Somijā un Austrijā nu rezultējusies arī Latvijā. Noklausījāmies A.Bruknera 7. simfoniju, V.A.Mocarta Simfoniju concertante vijolei, altam un orķestrim, kā arī jaunā latviešu komponista Krista Auznieka skaņdarba “Crossing” pirmatskaņojumu. Pēc ģenerālmēģinājuma – koncerta intervijās bija iespēja uzzināt par diriģentes K.Poskas un komponista K.Auznieka domas par mūziku un mūziķa profesijas izvēli, bērnības sapņiem un iecerēm. Iespaidu pilni, devāmies uz Zuzeum muzeju, kur iepazināmies ar mūsdienu latviešu, lietuviešu un igauņu mākslinieku darbiem. Kopumā – brīnišķīga bezmaksas iespēja mūzikas un mākslas pasaules ceļojumā, dienas noslēgumā izbaudot arī trešo LNSO fonda dāvanu – kafejnīcas “Lido” pusdienas.”

Par iespēju mākslas un mūzikas izglītības audzēkņiem piedalīties muzeju un koncertpraksē, par šīm jomām atvēlētajām daudzajām stundām pateicība skolotājām Mārai Alenai, Lilitai Rihterei, Janai Plankājai, Ivetai Vecenānei, Rasai Grāmatiņai, Eleonorai Širškovai un Dacei Kalniņai!