23. augustā Saules laukumā 21.00, atzīmējot akcijas „Baltijas ceļš" 27. gadadienu, piedāvājam E. Šnores filmas „Nezināmais karš: Baltijas pretošanās" brīvdabas seansu.

 

 “Nezināmais karš” 43 minūšu garumā stāsta par Baltijas valstu nacionālo partizānu bruņoto pretestību Padomju Savienības varai pēc Otrā pasaules kara. Kā stāstniekus režisors piesaistījis gan agrākos Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pretestības kustības dalībniekus, to dienu lieciniekus, gan ASV drošības dienestu analītiķi Džonu Pradosu un Lielbritānijas slepeno dienestu vēstures pētnieku Stīvenu Dorilu. Tādu ekspertu izvēli noteicis jau pieminētais apstāklis, ka materiāls faktiski adresēts rietumniekiem, kam apjausma par pēckara notikumiem Baltijā ir minimāla. Atzīstami, ka starp runātājiem filmā ir arī čekas veterāns, tādējādi sniedzot ieskatu arī šo cilvēku domu gaitā.

“Filma savu uzdevumu izpildīja spīdoši. It īpaši, ja to sūtīs uz Rietumiem,” redzēto raksturoja Igaunijā dzīvojošais Bruno Javoišs – vīrs, kurš ieguvis varoņa slavu, 1963. gadā uzvelkot Latvijas karogu Rīgas radiotorņa mastā. Javoišs “Nezināmā kara” tapšanas laikā palīdzēja Šnorem kontaktēties ar bijušajiem pretošanās kustības dalībniekiem Igaunijā. Latvijas Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdētājs Valters Nollendorfs filmu savukārt nosauca par “spēcīgu”.

“Nezināmā kara” virsuzdevums ir cīnīties pret dez¬informācijas vilni, kam šobrīd pakļauta Latvija. “Mums jāredz, jādzird un jāizplata patiesā vēsture,” bilda Daugavas Vanagu centrālās valdes loceklis Ivars Švānfelds. Vairāk par filmu var uzzināt vietnē balticresistance.com.

KINO-Ekrana-fons1a