Aprīļa mēnesī kultūras nama „Zvejniekciems” otrā stāva foajē apskatāma Latvijas hokejam veltītā izstāde „Latvijas hokeja vēstures ekspozīcija”, kuras veidotājs ir leģendārais hokeja treneris un bijušais saulkrastietis Ēvalds Grabovskis. Tikšanās, kurā viesosies gan pats ekspozīcijas autors, gan īstena hokeja fane aktrise Velta Skurstene,  18. aprīlī pl.16.00 kultūras namā „Zvejniekciems”.

 

Ēvalds Grabovskis (dzimis 1941.gadā)  ir viena no latviešu hokeja leģendām, par kurām Saulkrastos pagaidām zināms visai maz. Saulkrastu novadpētniecības speciāliste Dagnija Gurtiņa devās iztaujāt bijušo saulkrastieti par to, kā hokejs spēlēts kādreiz un kas, pēc vecmeistara domām, notiek hokejā šobrīd.

            Ē.Grabovskis savu jaunību pavadījis Saulkrastos, jo 20.gs. 60. gadu sākumā no Rīgas uz Saulkrastiem pārcēlās Ē.Grabovska ģimene.  Pērses ielas namiņš kļūst par Ē.Grabovska ģimenes ligzdu līdz pat 1975.gadam.

            Ē.Grabovskis atceras, ka Pērses ielā pavadītā jaunība bijis brīnišķīgs laiks – te ir gan makšķerēts, gan zvejots kopā ar vietējiem „zvejnieku puišiem .. Janku (Jānis Garklāvs – aut.), Rolandu ( Rolands Reitups – aut.) un brāļiem Garančiem, gan – jau tad, kad Ēvaldam Grabovska bērni bija paaugušies, spēlēts hokejs.

            Kur tikai tas neesot darīts – gan uz aizsalušām upēm („..īpaši laba esot bijusi Pēterupes atteka”), gan jūrā („Vislabāk ir tad, kad jūra ir aizvilkusies, bet sniega nav. Super!” ). Ar Ē.Grabovska iniciatīvu tikai izveidots arī drošs hokeja laukums Pēterupes līci pie dzelzceļa („.. tas laukums bija tagadējo tenisa kortu vietā”) , un nu Saulkrastu mazie un lielie hokejisti bijuši droši – viņiem vairs nedraud ielūšana ledū.

            70.gadu vidū Ē.Grabovskim piedāvāts dzīvoklis Rīgā, tas esot bijis lielisks risinājums, jo tā ietaupījies laiks, ko pirms tam E.Grabovskis pavadījis katru dienu ceļā. No 1977.gada līdz 1980.gadam viņš bijis hokeja komandas „Dinamo” galvenais treneris.

            Jau pēc  Latvijas valsts neatkaribas atgūšanas,1995.gadā,  Ēvaldu Grabovski vēlreiz aicināja kļūt par Latvijas izlases galveno treneri, un viņš piekrita. Piekrita, jo hokejs un hokeja vēstures pētniecība esot viņa sirdslieta.

Pats Ē.Grabovskis intervijas noslēgumā saka: „[..manu grāmatu par hokeju jums nāksies izlasīt] Tā nav vēstures rakstīšana, tās ir atmiņas, piemiņa. Jo pirms šī te (domāta ekspozīcija par Latvijas hokeja vēsturi – aut.) es esmu nodibinājis saistībā ar Latvijas hokeja vēsturi Sergeja Žoltoka fondu. [..] Mēs jau esam par to aizmirsuši, mēs jau esam tam visam aizgājuši garām. Bet kādam ir tas jāpaņem uz sevi. Un es to vēsturi pētu. Nē, es to vēsturi nepētu, es tajā hokejā esmu iekšā jau 60 gadus.”

Aicinām 18.aprīlī 16.00 k/n „Zvejniekciems” saulkrastiešus satikties ar cilvēku – leģendu, kas savu dzīvi saistījis ar Latvijas hokeju un arī ar Saulkrastiem!

Sagatavoja Dagnija Gurtiņa