Pagājušajā nedēļā, 23.novembrī, tieši Ainažu jūrskolas, latviešu jūrniecības tradīciju šūpuļa, dibināšanas gadadienā kultūras namā “Zvejniekciems” notika lekciju cikla “Atklāj Saulkrastus no jauna” otrās sezonas kārtējā tikšanās “Sarunas par jūrniecību un zvejniecību”.

 

  • Saulkrastu novada iedzīvotājiem un viesiem bija iespēja noskatīties Latvijas valsts svētku nedēļā tapušo videointerviju, – krājuma glabātājas Ilvas Erkmanes sarunu ar grāmatas ,,Gar jūras zeltmirdzošo krastu” sastādītāju Gintu Šīmani. Kuivižnieks Gints Šīmanis ir Latvijas jūrniecības kuģniecības un zvejniecības – vēstures un attīstības pazinējs ir sniedzis savu ieguldījumu 26 grāmatu un 19 filmu scenāriju tapšanā.

Darbā “Gar jūras zeltmirdzošo krastu” atspoguļoti divi laikmeti 20.gadsimta Latvijas zvejniecības vēsturē, – Mārtiņa Sama ceļojuma piezīmes par Latvijas piekrastes zvejniekiem 20. un 30.gados un fotogrāfa Valda Brauna 70. un 80.gados tapušās fotogrāfijas par zvejnieku dzīvi un darbu.

  • Fotogrāfijas vēsturnieks Pēteris Korsaks dalījās savās atmiņās par sastapšanos ar Mārtiņa Sama (1892-1941) daiļradi – 1941.gada represijās bojā gājušais Latviešu Senatnes pētītāju biedrības vicepriekšsēdētājs bija ne vien ražīgs publicists, bet arī fotoreportieris.

  • Vakara turpinājumā Edgars Zviedris, zvejnieku dzimtas pēctecis jau devītajā paaudzē dalījās savas dzimtas stāstā par zvejniecību Pabažu muižas piejūras īpašumā – Katrīnbādē, kā arī stāstīja par Pabažu zvejnieku apmetni mūsdienās un zveju Vidzemes piekrastē.

Lekciju cikla intervija un priekšlasījumi skatāmi Saulkrastu novada pašvaldības YouTube vietnē.

Tagad YouTube kanālā skatāmas arī ,,Atklāj Saulkrastus no jauna 2’’ 27.oktobra lekcijas, kas tika rādītas Facebook tiešsaistē.

Saulkrastu Velosipēdu muzeja īpašnieks Jānis Seregins, restauratore Ramona Tālberga, Ilva Erkmane /Saulkrastu nov. kultūras centrs/

Senās Neibādes – Pēterupes kartes stāsti

Vēsturnieks Gints Skutāns

Saulkrastu novada vietvārdu vācēja piezīmes /1993-2023/

Vita Strautniece (LĢIA) un Dace Kavace (LĢIA)

Saulkrastu novada vietvārdi un LatvijasĢeotelpiskās informācijas aģentūrasToponīmikas laboratorijas loma to saglabāšanā