E-pakalpojumi nav dāvana pilngadībā, tos var sākt izmantot jau pirms 18 gadu vecuma. Latvija.lv portālu vismaz reizi dzīvē izmantojuši tikai 13% jauniešu.

Samsung Skola nākotnei apkopojusi valsts un pašvaldību e-pakalpojumus, kurus jaunieši var izmantot vēl pirms pilngadības sasniegšanas. Savukārt iniciatīvas tiešsaistes platformā www.skolanakotnei.lv iespējams paplašināt zināšanas par digitālajā vidē pieejamiem demokrātijas rīkiem, kas sniedz iespēju izteikt savu viedokli un ietekmēt valstisku lēmumu pieņemšanu.

E-pakalpojumi ir ne tikai efektīvs saziņas veids ar valsti, bet tie ietaupa laiku, atbrīvojot no stāvēšanas garās rindās, un nereti samazina izmaksas par pakalpojumu saņemšanu.

Šie e-pakalpojumi ir pieejami vēl pirms pilngadības sasniegšanas:

  • Lasi grāmatas un žurnālus. Plašs e-pakalpojumu klāsts pieejams Latvijas Nacionālā Bibliotēkas (LNB) vietnē lnb.lv, kur vienuviet pieejamas vairākas digitālās bibliotēkas kolekcijas. Ikviens vecumā no 15 gadiem var pieteikties lasītāja kartei, kas ļauj ne tikai izmantot bibliotēkas informācijas resursus, bet arī saņemt izdevumus no citu Latvijas un pat ārvalstu bibliotēku krājumiem. Tāpat tiešsaistē iespējams lasīt grāmatas (grāmatas.lndb/lv) un vēsturiskus izdevumus (periodika.lv). Vēstures izzinātājiem pieejams digitalizētais kultūras mantojums – vēsturiskas kartes, fotogrāfijas, audio un video ieraksti.
  • Reģistrējies studijām. Topošie studenti var elektroniski pieteikties pamatstudiju programmām 12 Latvijas augstskolās. Pēc pieteikuma apstiprināšanas klātienē vienā no augstskolas kontaktpunktiem tiešsaistē iespējams mainīt studiju programmu prioritāro secību, sekot līdzi konkursa provizoriskajiem un gala rezultātiem.
  • Rūpējies par savu veselību. E-veselība sniedz iespēju iegūt informāciju par veselīgu dzīvesveidu, apskatīt statistikas datus un pētījumus par sabiedrības veselību. Autentificējoties, ikviens var apskatīt savus veselības pamatdatus – informāciju par noteiktajām diagnozēm, alerģijām un dažādu ārstniecības iestāžu dokumentāciju.
  • Aizsargā dabu. Par dabas pārkāpumiem var ziņot Valsts vides dienesta (VVD) lietotnē “Vides SOS”. Ziņojumi pēc apstrādes pieejami interaktīvā kartē tīmekļa vietnē videssos.lv, kur iespējams sekot līdzi to statusa gaitai – no pārkāpuma reģistrēšanas līdz tā novēršanai.
  • Pārliecinies par sava rajona drošību. Valsts policija piedāvā sekot līdzi noziedzīgo nodarījumu diennakts apkopojumiem, kā arī apskatīt datus, atlasot apdraudējuma veidu, vietu un laika periodu (gov.lv).
  • Reģistrē velosipēdu. E-CSDD (csdd.lv) un pakalpojuma mobilajā lietotnē, no 16 gadu vecuma var veikt velosipēda reģistrāciju. Tiesa līdz 18 gadiem to var darīt ar pilngadīga aizbildņa palīdzību.

E-pakalpojumi ir pieejami valsts un pašvaldību portālā www.latvija.lv, kā arī valsts un pašvaldību iestāžu tīmekļa vietnēs. Šobrīd pieejami 545 e-pakalpojumi, no kuriem 406 ir ārējie e-pakalpojumi, ko nodrošina citas valsts iestādes. Lai e-pakalpojumiem piekļūtu, nepieciešams vien autorizēties izmantojot vienu no trīs drošiem piekļuves veidiem – internetbankas piekļuves datus, elektronisko parakstu vai elektronisko identifikācijas karti (eID).