Pagājušās nedēļas laikā Saulkrastu novada dome saņēma vairākus mutiskus, kā arī rakstiskus iedzīvotājus jautājumus un sūdzības par trokšņiem nakts laikā, kas dzirdami no Ādažu poligona puses. Šie jautājumi tika nosūtīti Nacionāliem bruņotiem spēkiem ar lūgumu skaidrot situāciju. No Aizsardzības ministrijas ir saņemta sekojoša atbilde.

Aizsardzības ministrija informē, ka Ādažu poligonā regulāri notiek Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto spēku mācības. Informācija par militārajām mācībām tiek publicēta Nacionālo bruņoto spēku interneta vietnē: www.mil.lv; kā arī sociālajos medijos Twitter, Facebook un Draugiem. Arī par konkrētajām mācībām informācija masu medijiem tika izsūtīta jau 29.septembrī un vienlaikus nopublicēta Nacionālo bruņoto spēku interneta vietnē un sociālajos medijos.

Aizsardzības ministrija vērš uzmanību, ka mācības ir būtiska valsts aizsardzības sastāvdaļa, lai nodrošinātu Nacionālo bruņoto spēku un sabiedroto spēku kaujas spējas, kas ir garants Latvijas drošībai un mieram. Latvijas karavīriem, zemessargiem un mūsu sabiedrotajiem ir jābūt gataviem aizsargāt mūsu iedzīvotājus jebkuros apstākļos, tāpēc apmācība, īpaši taktiskie vingrinājumi un mācības ar kaujas šaušanu, ir intensīvas un maksimāli pietuvinātas realitātei, līdz ar to var notikt jebkurā diennakts laikā.

Sabiedrotie ir ieradušies Latvijā, lai aizsargātu mūsu valsts drošību, un viņu klātbūtne mācībās apliecina, ka šīs ir tikai mācības, kurās tiek trenētas spējas, vienlaikus nodrošinot, ka nekad neradīsies tādas situācijas, kad šīs spējas būtu nepieciešams izmantot ārpus poligona robežām.

Jāuzsver, ka mācībās radītais troksnis netiek uzskatīts par industriāli radītu troksni un līdz ar to netiek ierobežots laikā un vietā, ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam. Neskatoties uz to, bruņotie spēki, maksimāli cenšas samazināt kaujas šaušanu naktīs un brīvdienās. Ādažu poligons ir viena no noslogotākajām karavīru un zemessargu apmācību vietām ne tikai Latvijā, bet tas ir lielākais militārais poligons Baltijas valstīs.

Jau ziņots, ka Nacionālajos bruņotajos spēkos rudenī intensīvi turpinās mācību cikls. Mācību un vingrinājumu laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lido militārās lidmašīnas un helikopteri. Nacionālie bruņotie spēki lūdz iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām, īslaicīgi radītajiem trokšņiem, militārās aviācijas gaisa kuģu pārlidojumiem un iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem.

Aicinām sekot līdzi informācijai, kas tiek publicēta Nacionālo bruņoto spēku oficiālajos sociālo mediju kontos: Facebook @Latvijasarmija un Twitter profilā @Latvijas_armija, kā arī Nacionālo bruņoto spēku mājas lapā: www.mil.lv