Augustā Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Ervīns Grāvītis pašvaldības vārdā nosūtīja vēstuli izglītības un zinātnes ministrei Mārītei Seilei ar lūgumu skaidrot situāciju, kas izveidojās XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku Rīcības komitejai, pieņemot lēmumu atcelt 12. jūlijā paredzēto svētku gājienu un publiski atvainoties Saulkrastu novada pārstāvēto kolektīvu vadītājiem un dalībniekiem par sabojātiem svētkiem oficiāli atceltā, bet svētku organizatoru un valsts augstāko amatpersonu atbalstītā neoficiālā gājiena dēļ. Saulkrastu novada dome ir saņēmusi atbildes vēstuli.

 

Godātais E.Grāvīša kungs, Saulkrastu novada svētku kolektīvu vadītāji, dalībnieki, vecāki, cienījamie Saulkrastu novada iedzīvotāji,

 

Man ļoti žēl par notikušos Latvijas Skolēnu XI Dziesmu un deju svētkos un es saprotu Jūsu vēstulē pausto sarūgtinājumu. Kā izglītības un zinātnes ministre un tāpēc arī svētku rīcības komitejas vadītāja, es uzņemos politisko atbildību par XI Latvijas skolēnu dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā Mežaparkā radušos ārkārtas situāciju un tam sekojošiem notikumiem. Es atvainojos visiem, kuriem organizatoru rīcības dēļ svētku prieks tika sabojāts: skolēniem, skolotājiem, vecākiem, iesaistītajiem cilvēkiem pašvaldībās, skatītājiem. Es ceru, ka visiem svētku dalībniekiem, kas piedzīvoja veselības problēmas svētku laikā, tās bija īslaicīgas.

 

Esmu pārliecināta, ka svētkos, kuros piedalās bērni, viņu drošībai un veselībai ir jābūt pirmajai un galvenajai prioritātei. Pieaugušajiem, kas organizē pasākumus, kuros iesaistīti bērni tas ir jānodrošina.

 

Uzņemoties atbildību, darīšu visu iespējamo, lai tiktu rūpīgi izvērtēti ģenerālmēģinājumā Mežaparkā notikušā iemesli un secinājumi ņemti vērā, plānojot pasākumus bērniem arī turpmāk.

 

Šim mērķim Izglītības un zinātnes ministrijā ir izveidota izvērtēšanas komisija, kurā esmu aicinājusi stādāt vairāku ministriju, atbildīgo dienestu un citu institūciju pārstāvjus. Ir jāizvērtē visa notikušā apstākļi un visu dienestu, amatpersonu un citu iesaistīto atbildība un rīcība, lai nākotnē svētki izdotos un tajos tiktu nodrošināta dalībnieku drošība. Komisija gan izvērtēs notikušo, gan sniegs ieteikumus nākamo svētku rīkošanai pie premjerministres izveidotajai komisijai, tai skaitā, par dalībnieku vecumam atbilstošas slodzes un dienas režīma nodrošināšanu, gatavību ārkārtas situācijām un pilnvērtīgu risku analīzi un krīzes komunikācijas plānu.

 

Zinot, cik lielu darbu daudzu pasākumu tapšanā ir ieguldījušas Latvijas pašvaldības, un novērtējot pašvaldību darbinieku pieredzi, būšu pateicīga, ja arī Jūs sniegsiet savus ieteikumus un priekšlikumus, kā uzlabot svētku organizāciju, domājot par dalībnieku drošību un veselību.

 

Ministre M.Seile